Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,81 Ft
Euró
392,82 Ft
Font
457,14 Ft
Bitcoin
66,781 $

Illegális szervátültetési-botrányba keveredett egy bolgár VIP-kórház

Az illegálisan végrehajtott szervátültetések, korrupció, és sikkasztás is a VIP kórház mindennapi tevékenységeihez tartozott.

Fotó: Unsplash/Martha Dominguez de Gouveia
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

Sztojko Katsarov, Bulgária ügyvivő egészségügyi minisztere június 3-án bejelentette, hogy eltávolítja a Lozenets Egyetemi Kórház vezetőségét a pozíciójából a 2019 és 2021 között illegálisan végrehajtott transzplantációk és pénzügyi visszaélések miatt.

Katsarov sajtótájékoztatóján közölte: 2019 és 2021 között a kórház 14 vesetranszplantációt hajtott végre, melyek élő donorai ukrán és moldvai fiatalok, míg a szervek befogadói ománi, izraeli, és más országok állampolgárai voltak. A bolgár törvények értelmében élő donoroktól történő transzplantáció csak akkor lehetséges, ha az érintettek rokonok.  Soron kívül Kósa Lajos: Magyar Péternek nem tüntetnie kellene, hanem virágot vennie a volt feleségének

Az új botrány az ideiglenes kormány által felfedett, széles körben előforduló korrupciós ügyek és hivatali visszaélések sorát bővíti, melyek túlnyomórészt Bojko Boriszov volt miniszterelnök harmadik kormányzásának idejében történtek – írja a bne IntelliNews.

Az érintett kórház korábbi neve Kormányzati Kórház volt, és politikusokat, tisztviselőket látott el, ma már azonban állítólag bármilyen beteget fogad. 

Az illegális szervátültetésekről szóló dokumentumokat tényellenőrzés céljából átadják a rendőrségnek, mivel a miniszter szerint okkal feltételezhető, hogy az egyes beavatkozásban érintett felek nem állnak rokoni kapcsolatban. Az egészségügyi felügyeleti szerv által végzett ellenőrzések azt is feltárták, hogy a betegek hamis személyazonossággal kerültek rögzítésre.

A miniszter közölte, hogy egy áprilisi átültetés során szintén törvényt sértett a kórház, amikor egy elhunyt donor szervét nem a várólistán elsőként szereplő betegnek, hanem a negyedik páciensnek adták, aki egy magas rangú, közigazgatásban dolgozó tisztviselő.

Az egészségügyi miniszter elmondta, hogy az illegálisan végrehajtott transzplantációk mellett a kórház vezetőségének elbocsátásról szóló döntéséhez többféle visszaélés is hozzájárult. Többek között bizonyítékot találtak arra, hogy a kórház vezetése egyetlen hónap alatt 60 beteg kezelésére pénzt vett fel az Egészségbiztosítási Pénztártól (NZOK), melyet aztán soha nem számoltak el. Amikor Katsarov kiadta a parancsot a nyomozás megkezdésére, a kórház visszautalta a pénzt az NZOK-nak technikai hibára hivatkozva. 

Hozzátette, hogy a kórház ügyvezető igazgatója nem tudott ésszerű magyarázatot adni az állítólagos technikai hibára, és azt sem tartja valószínűnek, hogy egyetlen hónap alatt 60 ilyen hiba lépne fel. 

„Számomra ez nem technikai hiba, hanem az egészségpénztár lecsapolása” – mondta a miniszter. Az ezzel kapcsolatos anyagokat átadták az ügyészségnek. 

Mindemellett Katsarov vizsgálatot indított azért is, mert a kórház 21 millió leva (több mint 3.7 milliárd forint) veszteséget jelentett 2020-ra. A miniszter elmondta, hogy az év során a kórházi ágyak csupán 23 százaléka került használatba, ideértve a koronavírus-járvány tetőzését is, amikor a bolgár kórházak egyébként túlterheltek voltak, és nem volt elegendő férőhely a páciensek számára.

Szentkirályi Alexandra szerint a BKK-BKV csoport munkatársainak is járna országbérlet

Noha arról nem tett említést, hogy programja része lenne a téma, azt mondja, "nem helyes, hogy Budapest főpolgármestere nemtörődömség miatt elfeledkezne 15 ezer emberről".

Egyszerűbbé tenné a kormány és C és CE kategóriás jogosítvány megszerzését

A jogosítványok megszerzésének könnyítésével próbálja orvosolni a kormány a fuvarozó piacon tapasztalható sofőrhiányt.

Magyar utasok rekedtek a barcelonai repülőtéren

A Wizz Air légitársaság utasai kénytelenek voltak Barcelonában maradni, miután a rendkívüli időjárási viszonyok miatt törölték a Budapestre induló járatot.