Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
353,04 Ft
Euró
394,13 Ft
Font
468,80 Ft
Bitcoin
63,244 $

Folytatódhat a budapesti fürdők bezárása

A BGYH egykori vezetője szerint jelenleg három kisebb fürdőt fenyeget a bezárás veszélye.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) egykori vezetője, Szőke László szerint „amit hozzá nem értéssel el lehet követni egy területen, azt a BGYH vezetése mind véghez vitte az elmúlt években”. Elmondása szerint 2020-ban, miután Karácsony Gergely és a baloldal átvette a főváros vezetését, számos hozzáértő személyt távolítottak el a gyógyfürdőket üzemeltető fővárosi cég éléről.

Ha azonban változatlan módon viszik tovább a fürdőket, akkor ez „ma is egy nagyon jól prosperáló cég lenne”. Szőke azt hatalmas problémának tartja, hogy 2020 után megállt a fürdők fejlesztése, a főváros pedig elkezdte elvonni a BGYH profitját, így pedig a fővárosi cégnek önereje sem maradt a fejlesztések elindításához. Állítása szerint ahhoz, hogy egy cég jól menjen, két dolog kell. Az egyik a jelentős béremelés, a másik pedig a folyamatos fejlesztés. Soron kívül Megvan a dátum: ekkor valósulhat meg a vita, amin Magyar Péter és Orbán Viktor is jelen lesz

Ennek eredményeként egy pozitív, önmagát gerjesztő folyamat alakul ki, ugyanis egyre többen járnak fürdőbe, egyre több lesz a bevétel, így pedig van fedezet a fürdők további fejlesztésére és újranyitására, illetve nem válik szükségessé érdemi jegyáremelés sem. „A nagy fürdőkben 2019 óta jó 170-180%-os belépőjegy-áremelések voltak, amit ugyan a külföldiek meg tudnak fizetni, de sok budapesti nem” – emelte ki.

Kispénzű budapestiek fürdőit zárta be a főváros

A Magyar Nemzet kérdésére válaszolva arra is kitért, miszerint az elmúlt években elsősorban a kispénzű budapestiek fürdőit zárta be a főváros. A Dandár fürdő nemrégiben történt bezárásával kapcsolatban a BGYH egykori vezetője arról beszélt, hogy amikor 2014–15-ben a felújítást csinálták, nem volt statikai probléma. „Ha a födémen bármilyen károsodás lett volna, azt a kivitelező rögtön jelezte volna. Tehát akkor nem volt a födémmel gond, és azt sem hiszem, hogy ma van” – mondta.

„Nagy valószínűséggel ki merem jelenteni, hogy most sincs a födémmel semmi gond, ez csak egy nagyon jó hivatkozási alap arra, hogy bezárják a fürdőt” – fogalmazott. Úgy véli, a Dandár fürdő körüli huzavona akár több évig is eltarthat még, amely miatt Budapest egyik olcsóbb, a budapestiek számára elérhető árú fürdője továbbra is zárva marad.

„Ezt a fürdőt azért kell nyitva tartani, mert gondolni kell azokra is, akik nem tudják megfizetni a Széchenyit, a Gellértet vagy a Rudast. A jelenlegi vezetés azonban abban gondolkodik, hogy ez egy veszteséges fürdő, tehát a legegyszerűbb, ha bezárjuk” – jegyezte meg Szőke. Állítása szerint a Király fürdő esetében is hasonló a helyzet, emellett úgy látja, a fürdőbezárások és a jegyáremelések következményeként a kevésbé tehetős budapestiek folyamatosan szorulnak ki a főváros fürdőiből.

A két bezárt fürdő egyikében sem fordultak meg gyakran

A turisták ugyanis a két bezárt fürdő egyikében sem fordultak meg gyakran, azokat az alacsonyabb keresetű budapestiek látogatták inkább. A lapnak nyilatkozva azt is elmondta, ha a jelenlegi vezetés marad mind a fővárosban, mind a gyógyfürdőket üzemeltető cégnél, akkor folytatódhat a budapesti fürdők bezárása. Különösen nagy veszélyben vannak szerinte a kisebb, nem nyereséges fürdők.

„Jelenleg a három óbudai fürdőt, vagyis a pünkösdfürdőit, a Rómait és a csillaghegyit fenyegeti a bezárás veszélye. Csillaghegy állandó fürdő, a Római és a pünkösdfürdői pedig csak nyári strand. De a pünkösdfürdőit a kis mérete miatt nagyon nehéz nyereségesen üzemeltetni. Mindhárom fürdőnél az a gond, hogy hideg a forrásvíz, és sokba kerül a felmelegítése. Nagyon könnyen el tudom képzelni, hogy valamelyik óbudai fürdő bezárására fog nemsokára sor kerülni ’statikai problémák miatt’, ha marad a jelenlegi vezetés” – hangsúlyozta Szőke László.

Meglátása szerint olyan fővárosi vezetésre van szükség a budapesti fürdők felvirágoztatásához, amely otthagyja a nyereséget. A BGYH ugyanis annak ellenére, hogy önkormányzati cég, továbbra is piaci alapon működik, éppen ezért nagy mozgásteret kellene adni neki – derül ki a cikkből. A Dandár Fürdővel kapcsolatos jelenlegi helyzetről egy korábbi cikkünkben is írtunk: egy közlemény szerint a tervezett felújítás során váratlan statikai problémákra bukkantak, ami késlelteti a létesítmény újranyitását. Az épület szerkezetének teljes feltárása folyamatban van, a szakértői vélemények pedig szeptemberre készülhetnek el, és csak ezek alapján lehet majd meghatározni a szükséges további feladatokat és azok időigényét. De valószínűnek tűnik, hogy az újranyitásra ebben az évben már nem kerül sor.