Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
370,02 Ft
Euró
394,28 Ft
Font
457,80 Ft
Bitcoin
64,373 $

Még mindig pörög a bevásárlóturizmus Ausztria és Magyarország között

Azok járnak a legjobban, akik kint dolgoznak, euróban kapott fizetésüket pedig itthon költik el.

Fotó: chibelek / Twenty20
Belföld

Czinder Tímea

Szerkesztő

Érdemes még mindig bevásárlótúrákat szervezni Magyarországra? Mennyit lehet spórolni a magyar olajjal? Az RTL.hu ingázó és Ausztriában élő magyarokat kérdezett a beváráslóturizmusról, a vélemények pedig egybecsengtek: bolond lenne kihagyni a lehetőséget az, aki közel él a határhoz.

„A legjobban azok járnak, akik Ausztriában élnek és részesülnek a jó szolgáltatásokból, például a jó utakból és kiszámíthatóságból, azonban van hozzáférésük a magyar termékekhez” Soron kívül Kizuhant az ötödik emeletről egy kisgyermek Csepelen

– összegezte Dávid, aki hat éve él Ausztriában, és egy éve a határmenti Burgenlandban dolgozik.

A benzinárstop tavaly novemberben lépett érvénybe, ekkor három hónapra 480 forintban rögzítették az üzemanyagárak felső határát. Orbán Viktor évértékelő beszédében három hónapos hosszabbítást jelentett be, némi korlátozással ugyan, de a személygépkocsik és a 7,5 tonna alatti magyar teherautók továbbra is 480 forintért tankolhatók literenként.

Ez azt jelenti, az osztrák személyautók is olcsóbb üzemanyaghoz juthatnak a magyar kutakon, ha a súlyuk nem éri el a 3,5 tonnát. A megkérdezettek szerint néhány határmenti, kisebb benzinkúton 50 literes tankolási limitet vezettek be, az autóik tankja azonban eleve kisebb, mint 50 liter.

A magyar felmenőkkel rendelkező Johannes szerint 30 liter benzin esetén 12-13 euró a különbség, ami rendszeres tankolás esetén jelentős lehet, ha pedig az ember Magyarországon bevásárol és egy-két szolgáltatást is igénybe vesz – például fodrászt -, egy út során akár 50-60 eurót is spórolhat.

Johannes bevallotta, bár senkit sem akar megbántani, a gyengülő forint nekik jó, a benzinár ugyanis rögzített, az viszont nem az, hogy Magyarországon mennyit ér egy euró.

Bár Ausztriában jobban felmentek az árak, a tapasztalatok alapján azonban az osztrákok nem járnak át Magyarországra vásárolni, inkább az otthoni akciókat figyelik. Az utóbbi időben egyre nagyobb figyelmet fordítanak rá, hogy osztrák terméket vásároljanak, és népszerűvé váltak a hofladenek, ahol közvetlenül a termelőktől vásárolhatják meg a háztáji dolgokat.

Az olaj ára mindkét országban problémás, a sajtó és közösségi média is foglalkozik vele, illetve a készlethiánnyal. Utóbbit ugyan egyik megkérdezett sem tapasztalta, a pánikvásárlások idején azonban előfordultak szűkös készletek. A több mint tíz éve Grazban élő Ildikó arról számolt be, húsvét előtt Magyarországon vásároltak napraforgóolajat.

„Úgyis mentünk a rokonokhoz, hoztunk négyszer öt litert. Engem megijesztett, hogy egyrészt alig volt olaj, másrészt pofátlan áron adták és adják. Magyarországon sehol nem tapasztaltunk ilyesmit. Ezt mondjuk el lehetne tanulni.”

Kinga családja mindig hazajárt vásárolni, most pedig, hogy az euró ára felment, még inkább. Osztrák barátai úgy spórolnak, hogy ritkán esznek húst, ő azonban a húsokat, halakat, felvágottakat Magyarországon szerzi be olcsóbban.

A lockdown alatt – akkor még nem ezek az árak voltak – muszáj volt ezeket itthon (Ausztriában) megejteni. 4-500 euró alatt sosem úsztuk meg. Otthon ugyanez vagy olykor még bőségesebb bevásárlás maximum 80 ezer forint volt.”

Hozzátette, a tisztítószerek is olcsóbbak Magyarországon, minőségi különbséget pedig nem vett észre a termékek között. A tankolást is itthon oldják meg, ahogyan kollégáik és barátaik is, ami saját bevallása szerint okoz ugyan némi lelkiismeret-furdalást, de ők is pénzből élnek.

Akad azonban, aki éppen Magyarországról ingázik Ausztiába: a Győrben élő Rita rendszeresen jár át Bécsbe bevásárolni, a 9 eurós vonatjegy árát bőven visszahozza egy bevásárlás a Billában. Krisztián, aki burgenlandi vállalkozását vezeti, úgy látja, nem az osztrákok, hanem a kinti magyarok járhatnak át bevásárolni, akik egyébként is hazalátogatnának a családjukhoz.

„Régebben, akár csak tíz éve szerintem tényleg nagyon sokan mentek át, osztrákok is, akár úgy is, hogy pár napot eltöltöttek valahol és hazafelé felpakoltak. Már azért Magyarország sem annyira olcsó, ki kell fogni az akciókat, de azok itt is szoktak lenni. Persze ha valaki kint van, bolond lenne nem tankolni vagy venni olajat, illetve húst. De a ruha, parfüm, háztartási gépek itt mind olcsóbbak.”

Dániel hozzátette, bár Ausztriában magasak az árak, a fizetések is azok; nem nehéz legalább 1 600-1 700 eurós fizetést összehozni, ráadásul évente 14 alkalommal, a legtöbb cég ugyanis plusz kéthavi juttatást is fizet, a nyaralásit és a karácsonyit, ennyi pénzből pedig könnyebben kigazdálkodható a drágább olaj vagy magasabb rezsi költsége.