Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,98 Ft
Euró
392,88 Ft
Font
456,93 Ft
Bitcoin
66,355 $

Berobbant a feszültség a Kaukázuson: régi ellenfelek csaptak össze

Fegyveres összecsapás tört ki a vasárnap folyamán Örményország és Azerbajdzsán között, méghozzá az eddig is a két fél között heves ellentétet szító Hegyi-Karabakh régióban

-, 2020. szeptember 27. Az örmény védelmi minisztérium által 2020. szeptember 27-én közreadott képen az örmény hadsereg azerbajdzsáni tankokra lõ a vitatott hovatartozású Hegyi-Karabah régióban. Nikol Pasinjan örmény miniszterelnök ezen a napon bejelentette, hogy az azeri haderõ polgári célpontok ellen intézett támadást. Az örmény védelmi minisztérium közlése szerint az incidensre adott válaszul az örmény hadsereg lelõtt két azeri katonai helikoptert, és tankokat is eltaláltak. Örményország és Azerbajdzsán régóta hadban áll az utóbbitól elszakadt, túlnyomórészt örmények lakta régió hovatartozása miatt. MTI/AP/Örmény védelmi minisztérium
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Fegyveres összecsapás tört ki a vasárnap folyamán Örményország és Azerbajdzsán között, méghozzá az eddig is a két fél között heves ellentétet szító Hegyi-Karabakh régióban – számolt be róla a Reuters.

Hegyi-Karabakh egy szakadárállamnak tekinthető Azerbajdzsán területén, amelyet szinte kizárólag örmények laknak. Már az 1990-es évek elején kikiáltotta függetlenségét Azerbajdzsántól, ám szinte egy ország sem ismeri el, csak a hozzá hasonlóan de facto állam státuszban lévő szakadárállamok, mint a Moldovából kivált Transznyisztria, vagy a Grúziából kivált Abházia és Dél-Oszétia. Soron kívül Kósa Lajos: Magyar Péternek nem tüntetnie kellene, hanem virágot vennie a volt feleségének

A két ország között folyamatos konfliktus táptalaját jelenti a régió, ahol a Szovjetunió felbomlását követően hatalmas erővel törtek felszínre az etnikai konfliktusok, amely végül ahhoz vezetett, hogy a kilencvenes évek óta, folyamatos fegyveres konfliktus zajlik Örményország és Azerbajdzsán között a területből eredően.

A legújabb konfliktus vasárnap éjjel törtek ki a két fél között, Örményország állítása szerint az azeriek indítottak légi- és tüzérségi támadásokat Hegyi-Karabakhban, míg Azerbajdzsán arra hivatkozott, hogy tettük ellentámadás volt, mivel az örmény erők azeri kézen lévő célpontokat támadtak, valamint hét falu felett is átvették az irányítást.

Ennek hatására rendkívüli állapotot hirdettek Örményországban, és teljes katonai mozgósítást rendeltek el. Jereván elmondása szerint azeri erők a karabakhi fővárosban, Sztepanakertben a civil lakosságot támadták, amire úgy vélik, „csak ez lehetett a megfelelő válaszlépés”.

Baku pedig egyből tagadta az örmény védelmi minisztérium közleményét, hogy azeri tankokat és helikoptereket pusztítottak el, valamint megvádolták azzal Örményországot, hogy „direkt és célzott” támadást indítottak ellenük. Ilham Alijev, Azerbajdzsán elnöke kijelentette: „meg fogjuk védeni a területünket, nekünk van igazunk!”

Az összecsapások pedig a Dél-Kaukázus stabilitását sodorták veszélybe, ami gazdasági szempontból is rendkívül aggályos lehet, tekintve, hogy Hegyi-Karabakh közelében számos, stratégiailag is fontos vezeték húzódik: egy, ami a Kaszpi-tengertől érkező olajat szállítják, egy másik pedig Azerbajdzsánból érkező földgázt továbbít.

A nemzetközi közösség is reagált az összecsapásokra, Oroszország és Franciaország azonnali tűzszünetet sürgetett, míg Ferenc Pápa a béketárgyalásokat szorgalmazta. Törökország elnöke, Tayyip Erdogan volt az egyedült, aki egyértelműen állást foglalt, méghozzá Baku mellett.

Szentkirályi Alexandra szerint a BKK-BKV csoport munkatársainak is járna országbérlet

Noha arról nem tett említést, hogy programja része lenne a téma, azt mondja, "nem helyes, hogy Budapest főpolgármestere nemtörődömség miatt elfeledkezne 15 ezer emberről".

Magyar utasok rekedtek a barcelonai repülőtéren

A Wizz Air légitársaság utasai kénytelenek voltak Barcelonában maradni, miután a rendkívüli időjárási viszonyok miatt törölték a Budapestre induló járatot.