Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Bebizonyították, hogy a mikrobák túlélhetik a bolygóközi utazásokat

Az egyik baktériumtörzsről kiderítették, hogy képes túlélni a világűrben uralkodó extrém körülményeket, ami újabb bizonyítéka lehet annak az elméletnek, miszerint a mikrobiális élet aszteroidákon terjedhet az univerzumban.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az egyik baktériumtörzsről kiderítették, hogy képes túlélni a világűrben uralkodó extrém körülményeket, ami újabb bizonyítéka lehet annak az elméletnek, miszerint a mikrobiális élet aszteroidákon terjedhet az univerzumban.

A Microbiome tudományos folyóiratban megjelent kutatás szerint a Deinococcus radiodurans baktérium a Nemzetközi Űrállomás külső felületén egy egész éven keresztül zavartalanul éldegélt. Soron kívül Menczer Tamás Magyar Péterről: Ki küldött engem? Senki!

A Bécsi Egyetem tudósai a tanulmányban arról írnak, nemcsak hogy túlélték a hideget és a légüres teret, hanem még egy új mechanizmust is kialakítottak, melynek köszönhetően helyreállították a szervezetükben jelentkező károkat.

Az egy évig tartó kísérlet során a Deinococcus radioduranst kozmikus sugárzásnak, mikrogravitációnak, extrém hidegnek és vákuumnak kellett ellenállnia a kozmoszban. Tetyana Milojevic, a Bécsi Egyetem Űrbiokémiai csoportjának vezetője, egyben a kutatás szerzője elmondta,

„Ezek a vizsgálatok segítenek megérteni, milyen mechanizmusok és folyamatok által létezhet az élet a Földön kívül, továbbá kibővíthetjük tudásunkat az űrbéli környezetben való túléléssel kapcsolatban is.”

Ha rájönnének, milyen biológiai tényezők járultak hozzá a Deinococcus radiodurans univerzumbéli tartózkodásának sikerességéhez, azzal közelebb kerülhetnének a pánspermia teóriájának magyarázatához, miszerint az élet a világűrben meteorokon és aszteroidákon utazva terjedhet.

„Az eredményeik alapján a D. radiodurans azért bírt tovább életben maradni az űrben, mert hatékony molekuláris válaszrendszert hozott létre. Mindezekből az következik, hogy a mikroorganizmusok képesek lehetnek hosszabb, kozmoszt átszelő utakat is megtenni anélkül, hogy elpusztulnának” – zárta gondolatait Milojevic.

Kiderült, mekkora összeget kap Ukrajna az Európai Uniótól

Újabb jelentős összegről van szó, amit a háború sújtotta Ukrajnának szán az Európai Unió.

Kiderült, mennyit mobiloznak mostanában a magyar fiatalok

Mintegy négy órát töltenek telefonjuk képernyője előtt egy átlagos napon a 16–35 évesek, ennek csaknem felét közösségi médiumok alkalmazásai teszik ki. De az is kiderült, mely appok a legnépszerűbbek.