Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,38 Ft
Euró
393,57 Ft
Font
460,35 Ft
Bitcoin
70,199 $

BBC: korrupt diktátort vesztegetett meg Nagy-Britannia legnagyobb cége, hogy szabotálják ellenfeleiket

A BBC Panorama a Bureau of Investigative Journalism és a Bath Egyetem munkatársaival közösen készített oknyomozásában egy egészen elképesztő történetről rántotta le a leplet, amely egy krimi-drámába is elmenne.

Préselt dohánylevél-tömbök a British American Tobacco (BAT) pécsi dohánygyárában 2014. február 3-án. MTI Fotó: Sóki Tamás
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő
TÉMÁK

A BBC szerint ugyanis az egyik legnagyobb brit vállalat, a British American Tobacco (BAT) 300 és 500 ezer dollár közötti összegben kívánta megvesztegetni Robert Mugabét, Zimbabwe egykori diktátorát még 2013-ban.

Robert Mugabe valaha Zimbabwe függetlenségének egyik élharcosa volt, 1980-ban végül hatalomra is került. A végtelen korruptságáról híres diktátort végül 2017-ben zavarták el és 2019-ben életét vesztette, pártja, a Zanu PF azonban továbbra is az ország élén van. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Így tehát nem feltétlen lehet meglepő, hogy valaki meg tudja vesztegetni a zimbabwei politikai elitet, ez pedig a BBC és projekttársai birtokába került dokumentumok alapján is kidomborodott, hogy egy vezető európai cég sem fog visszariadni ettől.

A British American Tobacco összesen 200 titkos besúgóval rendelkezett Afrika déli részén. Ezt a munkát nagyrészt kiszervezték egy dél-afrikai magánbiztonsági cégnek, a Forensic Security Services (FSS) nevű vállalatnak.

Az FSS hivatalos feladata az volt, hogy a cigaretta-kereskedelem feketepiacán számolják fel és tegyenek rendet a dohánytermékek piacán. Mint a BBC vizsgálatából azonban kiderült, inkább erőiket arra fókuszálták, hogy a BAT riválisait próbálták szabotálni.

Belső dokumentumok tanulsága szerint pedig kiadták az FSS embereinek, hogy a BAT három riválisának dohánygyárait próbálják meg bezáratni. Az egyik esetben azonban, amikor a Savanna dohánygyárat figyelték meg, elfogták őket 2012-ben.

Az FSS három vezetőjét letartóztatták és még Robert Mugabe is beszédet tartott, amelyben elítélte az illegális megfigyelést és a BAT-ot, amiért érintett volt az esetben. Mindeközben azonban a dohánymulti azon dolgozott, hogyan tudná megkenni a zimbabwei tisztviselőket.

Egy névtelen nyilatkozó férfi, akit azzal bíztak meg, hogy minden áron vesztegesse meg a kormánytisztviselőket elmondta, hogy világossá tette a zimbabwei politikai vezetés számára, hogy vastag borítékokat fognak kapni, amennyiben együttműködnek.

A BBC birtokába jutott dokumentumok szerint 12 000 dollárnyi (mintegy 3.6 millió forint) készpénzt nyújtottak át a zimbabwei tisztviselőknek, amelyeket személyesen a BAT biztosított. Belső levelezésekben azonban arról is beszéltek, hogy a közelgő elnökválasztásokon megtámogatják Mugabe pártját:

„Ezzel az adománnyal személyesen az elnöknél lehet megoldani a problémát. Az adománynak 300 ezer és 500 ezer dollár közötti összegnek kell lennie”

olvasható a belső levelezésekben.

Habár azt dokumentumok nem támasztották alá, hogy a zimbabwei tisztviselők el is fogadták a kenőpénzeket, azt három ember is megerősítette a BBC-nek, hogy a BAT érintett volt benne. Nyilván nem a sors furcsa egybeesése, hogy néhány nappal a megállapodást követően szabadon engedték a három igazgatót.

Arra is találtak ráadásul bizonyítékot, hogy 2000 és 2016 között az FSS és a BAT között folyamatos volt a munkakapcsolat. A dohánygyár a biztonsági cégen keresztül vesztegethetett meg vámosokat és rendőröket, akik még a kamerarendszerhez is betekintést engedtek, hogy tudjanak kémkedni riválisaikon.

A British American Tobacco tagadja az oknyomozás eredményeiben megfogalmazott vádakat, viszont nem ez lenne az első alkalom, hogy afrikai tisztviselőket vesztegetnek meg: egy 2015-ös kutatás szerint például burundi, ruandai és Comore-szigeteki tisztviselőknek fizettek kenőpénzeket.