Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,01 Ft
Euró
392,66 Ft
Font
457,99 Ft
Bitcoin
64,671 $

Az ausztrál bozóttüzek hatása az egész világon érezhető lesz

Az elmúlt hónapokban uralkodó bozóttüzek miatt két százalékkal nőtt meg a légkör szén-dioxid szintje, számolt be a brit meteorológiai szolgálat jelentéséről a The Guardian.

Greenbox

Szabó Kata

Szerkesztő

A brit Meteorológiai Hivatal szakemberei szerint idén májusra a légkör szén-dioxid tartalma a 417 ppm-es (részecske/millió) értéket is elérheti, az idei év átlaga pedig valahol 414.2 ppm körül alakulhat, ami 2.74 ppm-mel magasabb érték lenne, mint amit 2019-ben regisztráltak.

A légkör megnövekedett szén-dioxid tartalma nagyrészt az Ausztráliában tomboló bozóttüzeknek köszönhető. Richard Betts, a Met Office valamint az Exeteri Egyetem munkatársa szerint a tüzek kialakulásáért az ember okozta éghajlatváltozás és a helyi időjárás is egyaránt felelős. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

A fosszilis üzemanyagok használata és a szisztematikus erdőirtás mind hozzájárul ahhoz, hogy a szén-dioxid szint 1958 óta minden évben növekszik, a helyzet pedig csak rosszabb lesz a szakember szerint, ugyanis a forróbb és szárazabb időjárási körülmények mellett a növények nem tudnak megfelelő ütemben és mértékben fejlődni, emiatt pedig a szén-dioxid elnyelő képességük is csökken, ami további tüzekhez és még magasabb károsanyag-kibocsátáshoz vezethet.

Az erdőtüzek által levegőbe kerülő károsanyag szintjét általában semlegesnek minősítik, ugyanis normál körülmények között, az erdő újjáéledése után nagyjából hasonló mennyiségű szén-dioxidot tud elnyelni, mint amennyi a tűz során a légkörbe került, ám tudósok szerint ez rendkívül optimista megközelítés, hiszen a leégett területek jelentős része soha nem fog már annyira felépülni, hogy a katasztrófa előtti állapotokat tükrözze.