Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,05 Ft
Euró
393,41 Ft
Font
460,77 Ft
Bitcoin
70,305 $

Atommeghajtású űrhajó fejlesztésébe kezdett a Pentagon

Az amerikai védelmi minisztérium kutatóintézete, a DARPA az előzetes tervek szerint 2025-ben állíthatja először Föld körüli pályára a nukleáris energiával működő rakétáját.

Pixabay
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az ambiciózus projekttel nemcsak hogy új technológiát vezethetnének be az űrkutatás terén, hanem elősegíthetnék azt is, hogy a mérnököknek ne kelljen mindig a Föld gravitációs erejére hagyatkozniuk, amikor rakétakilövésen gondolkodnak.

A New Scientist magazin tudósításából kiderült, hogy az úgynevezett űrbéli hőmeghajtásnak (NTP) köszönhetően az űrhajók és az űrszondák, valamint a műholdak is sokkal könnyebben tudnak majd különféle manővereket végrehajtani az univerzumban.

„Legyen szó levegőről, tengerről vagy súlytalanságról, az irányíthatóság kulcsfontosságú képességnek számít. A nukleáris hőmeghajtás pontosan ezzel a mozgékonysággal szolgálhat a jövőbeni mérnökök számára” – magyarázta Nathan Greiner, a DARPA projektmenedzsere.

Ha sikerrel vennék a tesztelésekkel járó akadályokat, akkor az NTP rendszer kifejlesztésével a Holdra vagy Marsra jutást is megkönnyíthetnék, hiszen sokkal egyszerűbben, gyorsabban és biztonságosabban repülhetnének el több millió kilométerre az asztronauták.

Természetesen még rengeteg ellenőrzést kell majd elvégezni a DARPA-nak ahhoz, hogy az egységet üzembe helyezhessék, hiszen még laikus füllel hallgatva is merész ötletnek tűnik az atomreaktorok atmoszférába való kilövése.

Szakértők úgy gondolják, alacsony dúsítású uránnal lehetne megoldani, hogy biztonságos legyen a repülés, mivel ez az izotóp sokkal veszélytelenebb, mint például a plutónium, amit a NASA jelenleg is használ a marsi Perseverance rovernél.

Ennyi volt, Xabi Alonso biztosan nem lesz Szoboszlaiék edzője

A legfrissebb hírek szerint a Liverpool kiszállt a versenyből, így nem Xabi Alonso fogja követni a távozás előtt álló Jürgen Kloppot a kispadon.