Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
371,64 Ft
Euró
394,78 Ft
Font
462,38 Ft
Bitcoin
63,725 $

Atomerőművet szeretne építeni az USA a Hold felszínére

Az Amerikai Energiaügyi Minisztérium Idaho Nemzeti Laboratóriumának kutatóinak támadt egy korszakalkotó ötletük, amellyel biztonságos energiaforrással láthatnák el a Holdon élő jövőbeni telepeseket.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Amerikai Energiaügyi Minisztérium Idaho Nemzeti Laboratóriumának kutatóinak támadt egy korszakalkotó ötletük, amellyel biztonságos energiaforrással láthatnák el a Holdon élő jövőbeni telepeseket.

Az előzetes tervek alapján a fissziós reaktort, a hordozórakétát és a landoló modult 2026-ra készíthetik el a mérnökök. Soron kívül Karsai Dániel állapota rohamosan romlik

Egy „földönkívüli” reaktor megtervezése egyáltalán nem egy egyszerű feladat, hiszen a Holdon teljesen más körülmények uralkodnak. Az erőműnek teljesen önműködőnek kell lennie, egyúttal a Föld gravitációs ereire és atmoszférájára sem hagyatkozhatnak.

Kompakt kialakítást lesz szükséges megalkotniuk, amivel kicsivé és könnyűvé varázsolhatják a létesítményt, így képesek lesznek a részeit gond nélkül kilőni a világűrbe.

Szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy nem szabadna egy uránnal dúsított technológiára alapozniuk, ugyanis az elmúlt években éppen ennek visszaszorításán fáradoztak a világ országai és vezetői; helyette inkább egy korszerű, megbízható, űrben is használható rendszer létrehozására buzdítottak, melyet akár hat év alatt kifejleszthetnek.

Természetesen ilyen rövid idő alatt képtelenség tesztelni és megtanulni irányítani ezeket az atomerőműveket, ezért a projekt sürgetése rendkívül félrevinné a kutatók közös célkitűzéseit.

A tórium-üzemanyaggal működő reaktorok kiváló alternatívái lehetnének a dúsított uránnak, viszont ez a technológia még korántsem áll a piac rendelkezésére. Az urán sem lenne jó választás, hiszen az atom-tengeralattjárókban és a jégtörő hajókban alkalmazott radioaktív fém rendkívül nehéz, ezért problémás lenne a kezelése, főleg gravitáció nélküli környezetben.

Megoldással a NuScale startup moduláris reaktora szolgálhatna, ami alacsony dúsítású uránmeghajtással rendelkezik, viszont további módosításokat és fejlesztéseket kellene rajta elvégezni ahhoz, hogy kompatibilissé válhasson a Holdon is.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/athatolhatatlan-kvantuminternet-fejlesztesebe-kezdett-az-egyesult-allamok/

Dobrev Klára Magyar Péterről: a politikának nemcsak a celebkedésről kellene szólnia

A politikus többek között azt is elmondta, hogy mire számít az idei választáson, és hogy mit gondol a TISZA Párt alelnökéről.