Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,82 Ft
Euró
392,54 Ft
Font
457,69 Ft
Bitcoin
64,671 $
Fotó: Unsplash

Átok ül a nepáli légiközlekedésen: az elmúlt évek legsúlyosabb katasztrófái

Szerző: Bense Róbert

Szörnyű légikatasztrófák sorozata sújtja az országot, a mögöttes okok legfőképp Nepál természeti adottságaiban és a repülőgépek rossz állapotában keresendők.

Bense Róbert

2023. január. 15 - 17:40

Mint arról korábban beszámoltunk, vasárnap leszállás közben lezuhant egy utasszállító repülőgép Nepálban, a halálos áldozatok száma pedig mostanra elérte a 67-et. A gépen összesen 72-en tartózkodtak.

Helyi beszámolók szerint nem az időjárás miatt következett be a baleset, ugyanakkor az Al Jazeera kihangsúlyozta, hogy Nepál a világ legtrükkösebb és legeldugottabb kifutópályáival rendelkezik, melyeket magas hegyek szegélyeznek. Ezek pedig még a rutinos pilóták számára is komoly nehézségeket okozhatnak. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

2010 óta számos légikatasztrófa történt az országban, legutóbb tavaly május 29-én, amikor szintén Pokhara közelében történt baleset, ám akkor a felszállás során. 22-en vesztették életüket.

2018 márciusában egy a bangladesi fővárosból, Dakkából induló járat hajtott végre kényszerleszállást a katmandui repülőtéren, ám egy futballpályára csúszott, végül lángba borult. 51 áldozat lelte halálát a tűzben.

A TendzingHillary repülőtér Nepálban amely a világ egyik legveszélyesebb légikikötője Fotó Unsplash

2016. február 24-én a Tara Air által üzemeltetett Twin Otter légcsavaros repülőgép egy hegyoldalba csapódott Myagdi körzetben, a fedélzeten tartózkodó mind a 23 ember meghalt. Szinte napra pontosan két évvel korábban pedig Arghakhanchi körzetben zuhant le a Nepal Airlines egyik járata, 18 ember halálát okozva.

2012-ben két súlyos baleset is történt, májusban egy indiai zarándokokat szállító repülő zuhant le az észak-nepáli Jomsom magaslati repülőtér közelében. Tizenöten haltak meg, hatan azonban csodával határos módon megmenekültek. Szeptemberben Katmanduban borult lángba egy repülőgép, 19-en utaztak rajta, a balesetnek nem volt túlélője.

Nepálban rengeteg kisgép közlekedik, a légiturizmus pedig a balesetek ellenére is egyre népszerűbb az országban – főképp a Himalája körüli látványos repülőutak miatt. Azonban a repülőgépek műszaki állapota és karbantartása továbbra is problémás.

A hiányosságok pedig nagyon komoly biztonsági kérdéseket vetnek fel, melyekre azonban eddig nem igazán születtek megnyugtató válaszok. Ennek következménye az is, hogy az Európai Unió korábban kitiltotta a légteréből a nepáli repülőgépeket.