Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
368,05 Ft
Euró
392,76 Ft
Font
458,39 Ft
Bitcoin
61,279 $

Aszeroidakövető szuperrendszerrel hatástalaníthatják a Földre veszélyes űrsziklákat

Nemrégiben frissítették a NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) által potenciálisan veszélyes aszteroidák csoportjába sorolt űrsziklák elemzésére használt különleges programot.

Twenty20
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A Sentry-II néven futó, becsapódást figyelő algoritmus révén előrejelezhetőek a nem várt kozmikus találkozások is, így akár egy évtizedre pontosan meg lehet jósolni egyes aszteroidákról, hogy mennyire veszélyeztethetik bolygónkat.

A különleges rendszer a több mint 20 éve használt elődjét váltja, melynek segítségével több ezer olyan űrsziklát azonosítottak a Naprendszerben, amelyeket később a Földet közvetlenül fenyegető objektumok csoportjába soroltak – írta a Space.com. Soron kívül Szentkirályi Alexandra: „Kiszabadítjuk Budapestet Gyurcsány fogságából”

Az első generációs Sentry hibája az volt, hogy nem tudta kiértékelni az úgynevezett Jarnovszkij-effektust, ami az aszteroidák pályájának évtizedek vagy évszázadok alatt történő változását okozhatja – a hatás akkor érvényesül, amikor a napsugarak felmelegítik az aszteroida egyik oldalát, ami lehűl, melynek következtében infravörös sugárzásból fakadó energia szabadul fel, ami pályamódosító hajtóerőt hoz létre.

Annak ellenére, hogy a csillagászok már régóta ismerik a szóban forgó effektust, mégis csak a közelmúltban fejlesztettek ki olyan speciális számítógépes eljárásokat és eszközöket, amelyek elég erősek a nagyobb méretű, űrsziklák részletes specifikációit tartalmazó adathalmazok kielemzéséhez.

Ahhoz, hogy megértsük, hogyan működik a Sentry-II, fontos megjegyezni, hogy minden aszteroidának megvan a maga bizonytalansági zónája, amely idővel változhat. A NASA azt állítja, hogy új szoftvertechnikájuk véletlenszerű pontokat választ ki a ebben a zónában, vagyis nem korlátozzák a modellezést, ami azt jelenti, hogy az algoritmus képes rendkívül hatékonyan működni.

A Sentry-II lehetővé teszi az amerikai űrügynökség számára, hogy aprólékosan, a lehető legprecízebb valószínűséggel elemezze a potenciális következményeket, ezáltal átfogó analíziseket készíthetnek azokról a kozmikus kőzetdarabokról, amik akár véget is vethetnek az emberi civilizációnak.

Kiesett a Manchester City és az Arsenal a Bajnokok Ligájából

Az Arsenal már a rendes játékidőn belül kiesett a Bajnokok Ligájából a Bayern München ellen, addig a Manchester City és a Real Madrid hosszabbítást játszott.

Akár háromszor annyit is kereshet egy másodosztályú focista, mint az átlag magyar

Révész Bálint szerint jelenleg 2 millió forint a plafon, de az átlag 600 ezer és 1,3 millió között keres. Ha pedig a csapat jól teljesít, erre különböző bónuszok is rájönnek.