Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,69 Ft
Euró
393,73 Ft
Font
457,51 Ft
Bitcoin
66,506 $

Aszály: újabb áremelkedés várható az élelmiszereknél

A szélsőséges időjárás és a költségek folyamatos emelkedése az európai mezőgazdaságot is megtépázta, amely az élelmiszerek árának szempontjából nem sok jót ígér.

Fotó: Leégett füves terület az Epping-erdő feliratú táblánál Londonban 2022. augusztus 12-én. Nagy-Britanniában további hőhullámokra és hosszan tartó száraz időjárásra számítanak a következő hetekben. Európa országait az elmúlt évtizedek legsúlyosabb aszálya sújtja. MTI/AP/Alberto Pezzali
Európa

Koós Alexandra

Szerkesztő

Példátlan szárazsággal, ritkán tapasztalt hőhullámokkal és egyre növekvő költségekkel kell szembenéznie az európai gazdáknak, ennek következtében a területek 47 százalékára figyelmeztetést adott ki az európai unió szakmai intézete.

Eközben 17 százalékon továbbra is kritikus a helyzet, s bár pontos adatok még nem állnak rendelkezésre a pusztító 2022-es évről, az már szinte borítékolható, hogy az elmaradt hozamok miatt minden termékpályán áremelkedés várható. Soron kívül Négy családi házat ürítettek ki egy világháborús robbanóeszköz miatt Gödöllőn

A csapadékhiány az északi államok kivételével gyakorlatilag minden országban komoly károkat okozott, valamint a szántóföldi növények terméshozama is jelentősen csökkent – számolt be a Világgazdaság.

A becslések szerint Franciaországban 15 százalékos, Romániában 35 százalékos veszteségekkel kell számolniuk a gazdáknak, ám Belgiumot és Hollandiát sem kímélte a szélsőséges időjárás, így a zöldség- és gyümölcstermesztőkre is rájár a rúd.

Az állattartók is kihívás előtt állnak, hiszen a legelők kiégtek, a tejtermelők pedig rekordalacsony hozamot értek el, amely várhatóan még tovább fogja emelni a tejtermékek és a vaj árát, miközben a takarmányok drágulása is tovább nehezíti a helyzetet.

Nagy-Britanniában, Franciaországban, Olaszországban és Hollandiában azokon a területeken sem tudták felvenni a harcot az aszállyal, ahol kiépített öntözőrendszerek és egyéb modern technológiák állnak rendelkezésre.

A hollandiai termelők úgy vélik, az eddig öntözetlen zöldség- és gyümölcskertészetekben is szükségessé vált az öntözőrendszerek kiépítése, hogy a következő évek veszteségeit valamekkora mértékben csillapítani tudják.

Az aszály, az orosz-ukrán háború és a folyamatos áremelkedés hatásai miatt sok gazdálkodó dönthet úgy, hogy feladja a tevékenységét, hiszen a jelenlegi helyzethez való alkalmazkodás nélkül lehetetlen lesz helytállni.