Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
371,94 Ft
Euró
395,07 Ft
Font
462,34 Ft
Bitcoin
62,872 $

Az Apple kirúgja a „#AppleToo” mozgalom vezetőjét

Az Apple egyik projektvezetőjét, aki társalapítója volt a vállalat elleni tiltakozó mozgalomnak, „nem megfelelőség” miatt kirúgták.

Fotó: Unsplash/Laurenz Heymann
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

Janneke Parrish, az Apple Maps programmenedzsere a texasi Austinban dolgozott, és egyike volt a vállalat két alkalmazottjának, akik létrehozták a panaszfórumot. Csütörtökön kirúgták, az Apple az elbocsátását azzal magyarázta, hogy néhány alkalmazást törölt a munkahelyi telefonjáról. A 30 éves Parrish biztos volt benne, hogy kirúgása annak a következménye volt, hogy ő vezette a mozgalmat.

„Vannak következményei annak, ha valaki megszólal. Vannak következményei annak, ha helyesen cselekszünk. De azért tesszük a helyes dolgot, mert ez a helyes dolog. A #AppleToo arról szól, hogy az Apple-t arra kérjük, hogy vessen véget a rendszerszintű diszkriminációnak, a visszaéléseknek és a fizetésbeli egyenlőtlenségeknek. Tegyük a helyes dolgot” Soron kívül Terrorelhárítási Központ: a TEK a magyar emberek biztonságát garantálja

– tweetelte pénteken.

Parrish elmondta, hogy egy Apple-ügyvéd és egy humánerőforrással foglalkozó munkatárs csütörtökön egy telefonhívás során közölte vele, hogy kirúgják. Azt mondták, azért, mert fájlokat törölt a céges számítógépéről és telefonjáról, mielőtt átadta volna azokat vizsgálatra, de ő azt mondta, hogy az alkalmazások és a dokumentumok olyan személyes és pénzügyi információkat tartalmaztak, amelyeket nem akart megosztani.

A New York Timesnak elmondta, hogy olyan dolgokról törölt képernyőképeket, mint például programozási hibák, amelyek kijavításán dolgozott. Elmondta, hogy a Robinhood részvénykereskedelmi alkalmazást is törölte, mert nem akarta, hogy az Apple lássa, „mennyi pénzt vesztettem a GameStopba való befektetésemmel”, és a Pokemon Go játékalkalmazást is, mert „egy kicsit kínosnak érzem, hogy Pokemon Go-val játszottam”.

Parrish elmondta, hogy azért nyomoztak ellene, mert a vállalat tisztviselői azt hitték, hogy kiszivárogtatta az Apple egyik munkatársi értekezletének felvételét a médiának, amit állítása szerint nem tett meg. Parrish és az Apple egyik szoftvermérnöke, Cher Scarlett augusztusban indított egy weboldalt, hogy a vállalat dolgozói a munkahelyi zaklatással és diszkriminációval kapcsolatos történeteket küldhessenek be.

„Az Apple túl sokáig kerülte a nyilvános ellenőrzést. Amikor a munkahelyünkön tapasztalt tartós igazságtalanságokért felelősségre vonást és orvoslást követelünk, az elszigeteltséggel és a lealacsonyítással találjuk szembe magunkat. Nincs tovább. Minden belső utat kimerítettünk. Beszéltünk a vezetőséggel. Elmentünk a People csapathoz. Az üzleti magatartáson keresztül eszkalálódtunk. Semmi sem változott”

– írják az oldalukon.

Scarlett, aki még mindig az Apple-nél dolgozik, csütörtökön a Washington Postnak elmondta:

„Az Apple nem törődik az alkalmazottaival. A pénz érdekli. Talán ez a kapitalizmus, és a vállalatok már csak ilyenek. De nem élhetem tovább az életemet úgy, hogy ezt elfogadom, és nem szólok róla”.

A Daily Mail azt írja, az Apple nem volt hajlandó kommentálni Parrish kirúgását, de közölte, hogy komolyan veszik a zaklatásra vagy diszkriminációra vonatkozó panaszokat.