Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,89 Ft
Euró
392,65 Ft
Font
457,82 Ft
Bitcoin
64,803 $

Óriási rádióállomássá változtathatja a Földet az új kínai szuperantenna

A világ legnagyobb antennája Kína szívében üzemel, a fejlesztési projektben részt vevő mérnökök és tudósok szerint a Föld bármely pontján képesek vele irányítani az óceánok mélyén pásztázó tengeralattjárókat.

Twenty20
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A létesítmény pontos helyét nem hozták nyilvánosságra, de úgy vélik, hogy valahol a Hupej, Anhuj és Honan tartományok között húzódó Tapei-hegységhez tartozó védett természeti rezervátumban lehet – adta hírül a South China Morning Post.

Az űrből nézve az antenna, amelyet kábelek és oszlopok hálózata alkot, hasonlóan a közönséges távvezetékekhez, gyakorlatilag úgy néz ki, mint egy több mint 100 kilométer hosszú és több mint 160 kilométer szélességű, óriási méretekkel felruházott kereszt. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

A vezetékek végein rézcsomópontokat rögzítettek mélyen a hegységet felépítő vastag gránitrétegbe. A két, egymástól függetlenül is működőképes, nagy teljesítményű földalatti adóállomásból álló szerkezet összesen egy megawatt elektromos áramot képes előállítani, melynek következtében a Földet egy hatalmas rádióállomássá változtatja.

A projekt vezető mérnöke, Csa Ming és kollégái a Vuhani Tengeri Kommunikációs Kutatóintézetből elmondták, a létesítményt úgy tervezték, hogy a víz alatti kommunikációt összesen 3 000 kilométeres hatótávolságon keresztül fenn tudja tartani, ami elegendő ahhoz, hogy elérje akár a Csendes-óceán nyugati részén található legnagyobb amerikai katonai támaszpontot is Guamon.

A rendkívül alacsony frekvenciájú (ELF) létesítmény 0,1 és 300 Hz közötti elektromágneses hullámokat képes generálni. Ezek a rádióhullámok nagy távolságokat tudnak megtenni a víz és a föld alatt egyaránt, a kihívást azonban eddig az jelentette, hogy az ember által létrehozott jeleket el kellett különíteni a természetben előforduló alacsony frekvenciájú háttérzajoktól.

Kína egyébként Oroszországgal egy közös kísérletet is elvégzett annak érdekében, hogy megnézzék, milyen messzire képes a jel a talajon keresztül terjedni. A teszt során az egyik orosz állomás 7 000 kilométeres távolságból fogadta a szignálokat, a titkosított szöveges üzeneteket pedig gond nélkül továbbították a kijelölt célpontokra.