Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,38 Ft
Euró
393,83 Ft
Font
461,26 Ft
Bitcoin
70,431 $

9/11 idején még csecsemő volt, most ő az USA legrosszabb háborújának egyik utolsó áldozata

Miután a 20 éves Rylee McCollum őrvezető Afganisztánban landolt tengerészgyalogos egységével, apja, Jim elkezdte ellenőrizni a telefonján, hogy látható-e egy kis zöld pont. McCollum nem tudott beszélni a fiával, de a zöld pont Rylee neve mellett egy üzenetküldő alkalmazásban azt jelentette, hogy Rylee online van. Hogy még mindig jól van.

Fotó: Twitter/Benny
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Amikor jött a hír, hogy augusztus 26-án egy öngyilkos merénylő 13 amerikai katonatisztet ölt meg a kabuli repülőtér előtt, McCollum ismét ellenőrizte a pöttyöt. A fia az első tengerentúli bevetésén volt, nemrég nősült meg, és hamarosan apa lesz. McCollum üzent a fiának: „Hé, pajti, jól vagy?” De a zöld pont eltűnt.

„Tegnap délután a szívem mélyén tudtam” Soron kívül Nagy tűz miatt kellett 50 embernek menekülnie egy budapesti társasházból

– mondta McCollum.

Pénteken Rylee McCollum lett az egyik első amerikai áldozat, akit nyilvánosan azonosítottak a legalább 170 afgán halálát is okozó támadásban. Az elmúlt 10 évben ez volt a legmagasabb amerikai halálos áldozatszám egyetlen afganisztáni incidens során. Halálát édesapja és Mark Gordon wyomingi kormányzó is megerősítette.

Bár a védelmi minisztérium nem adott ki hivatalos számadást az áldozatokról, pénteken kezdtek nyilvánosságra kerülni a nevek. Megjelentek a családtagok és barátok közösségi médiában közzétett bejegyzéseiben, valamint a középiskolák komor bejelentéseiben, ahol a fiatalemberek néhány évvel korábban még fociztak vagy birkóztak.

Néhányan közülük, mint például a 2001 februárjában született Rylee McCollum, még csecsemők voltak, amikor az Egyesült Államok lerohanta Afganisztánt. Mások még meg sem születtek. Most Amerika leghosszabb háborújának utolsó áldozatai közé tartoznak.
Rylee McCollum egységét Jordániából telepítették Afganisztánba, hogy biztonságot nyújtson és segítsen az evakuálásban – mondta az édesapja egy pénteki telefonos interjúban a New York Timesnak. Egy ellenőrzőpontot őrzött, amikor a robbanás átszakította a főkaput, ahol civilek ezrei igyekeztek elmenekülni az ország új tálib urai elől.

„Csodálatos lélek volt”

– mondta Jim McCollum wyomingi otthonából.

McCollum fiának sorsával kapcsolatos félelmei megerősítést nyertek, amikor hajnali fél négykor két tengerészgyalogos kopogtatott a család otthonának ajtaján, hogy közöljék a hírt. McCollum elmondta, hogy fia 3 éves kora óta arról álmodott, hogy tengerészgyalogos lesz. Aznap éjjel más családok is megkapták ugyanezt a szörnyű hírt kisebb-nagyobb közösségekben.

Rylee McCollum szerette a hegyeket, ahol felnőtt, de alig várta, hogy csatlakozhasson a tengerészgyalogsághoz, mondta apja. Gyermekkora óta nem tudta elviselni az igazságtalanságot, és kiállt a zaklatott osztálytársai mellett. Ezért a 18. születésnapján felhívta apját a Jackson Hole-i iskolájából, hogy megkérje, jöjjön el aláírni a sorozási papírjait.

„Olyan gyorsan akart bevonulni, amilyen gyorsan csak lehetett”

– mondta Jim McCollum.

Jim McCollum elmondta, hogy megrázó volt nézni az Afganisztánban kibontakozó káoszt, miután oly sok éven át tartott az amerikai katonai megszállás, és annyi ember halt meg.

„Megöli a lelkem és hatalmas fájdalmat okoz nekem, hogy 20 évet töltöttünk ott, és hogy annyi életet vesztettünk ott, beleértve a fiamét is. És most megint ott tartunk, ahol abbahagytuk”

– mondta.

Azt mondta, vigasztalja az a tény, hogy a fia segített az embereknek – „jó dolgokat tett”, ahogy McCollum fogalmazott.

„Nem is lehetnék rá büszkébb. Ő egy hős”

– mondta az apja.