Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,05 Ft
Euró
393,41 Ft
Font
460,77 Ft
Bitcoin
70,305 $

Aggódik az Állami Számvevőszék, hogy túl sok lesz a diplomás nő

Még mindig sok munkát kell elvégezni a női jogok területén, azonban az ilyen jellegű megnyilvánulások és „elemzések” nem segítik ezt a harcot.

Fotó: Facebook/Novák Katalin
Belföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Az Állami Számvevőszék ugyanis a „Pink education jelenség Magyarországon” nevű tanulmányában azt találta mondani, hogy demográfiai problémákat okozhat előbb-utóbb az, hogy a nők jelentősen túlreprezentáltak a felsőoktatásban.

A Népszava által kiszúrt, egyébként júliusban megjelent elemzés szerint ugyanis az a tény, hogy „túl sok” nő van a felsőoktatásban, megnehezítheti alapvetően a számukra a pártalálást, amely a gyermekvállalás csökkenésének kockázatához vezethet. Soron kívül Nagy tűz miatt kellett 50 embernek menekülnie egy budapesti társasházból

Ahogyan kiemelik, a 2010 és 2021 közötti időszakban minden egyes évben több nő nyert felvételt felsőoktatásba, mint férfi, az előttünk álló tanév őszén például 54.5 százalék lesz a nők aránya, míg az oklevéllel végzettek körében 60 százalékos a nők aránya.

Az Állami Számvevőszék megállapította, hogy a nemi arányok eltolódásában jelentős szerepet játszhatott a pedagógus szakma „elnőiesedése”, mondván a tanárok 82 százaléka nő (mondjuk a mérnökök körében pedig hasonló a férfiak aránya – szerk.).

Ahogyan a tanulmányban is hangsúlyozzák, az ÁSZ által végzett reprezentatív kutatásból kiderült, a megkérdezettek többsége szerint a „lányos” tulajdonságok, mint az érzelmi- és szociális érettség, a szorgalom, a szófogadás, a monotóniatűrés, illetve a jó szóbeli és írásbeli kifejezőkészség fontosabbak az iskolában, mint a fiús tulajdonságok.

A fiú tulajdonságok között megemlítették a reál tantárgyakhoz szükséges matematikai, technikai és műszaki érzéket, a logikát, a térlátást és a kockázatvállalást. Az ÁSZ úgy éli, a férfias tulajdonságokat büntetik az iskolákban, amik mentális problémákat okoznak a fiúknak, akik így nem tudják sajátos képességeiket kibontakoztatni.

Az ÁSZ szerint az is probléma, hogy a kötelező érettségi tárgyak felosztása között három humán tantárgy (magyar nyelv és irodalom, történelem, idegen nyelv) mellett csak egy reál (matematika) van, amely szerintük a társadalmi mobilitás és a nemi egyenlőség szempontjából is veszélyeket vet fel.

Az ÁSZ úgy látja, hogy a fiúk hátrányt szenvedhetnek a középiskolai záró eredmények és a felsőfokú továbbtanulás terén a humán-reál tárgyak egyenlőtlen elosztása miatt – éppen ezért vélik úgy, hogy indokolt lenne ezen tárgyak kiegyenlítése.

„A nők jelentős felsőoktatási túlreprezentáltsága ezenfelül demográfiai problémákat is okozhat, megnehezíti a pártalálást, illetve a termelékenység csökkenésének kockázatához vezethet, mivel a nők házasságának valószínűsége és ezzel a gyerekvállalás esélye is csökken”

jelentette ki az ÁSZ.

Azt is közölték, hogy indokolt lenne a jelenség következményeinek mélyebb kutatása és ezzel összefüggő intézkedések meghatározása, mert a nők is érdekeltek abban, hogy a férfiak jól teljesítsenek és sikeresek legyenek. Hozzátették: amennyiben a fiús tulajdonságok kibontakozása hátrányt szenved, az gazdasági károkat okoz.

„A férfiakra jellemző kreativitás, a versengés és teljesítményorientáltság nem csupán a magyar gazdaság optimális fejlődéséhez szükséges, ezek a tulajdonságok a mindennapi élet szempontjából is fontosak, hiszen a felnövő fiatal otthonában azzal szembesül, hogy lefagyott a számítógép, csöpög a csap, vagy lapra szerelve érkezett a bútor és nincs aki megoldja”

fogalmaztak.

Ennyi volt, Xabi Alonso biztosan nem lesz Szoboszlaiék edzője

A legfrissebb hírek szerint a Liverpool kiszállt a versenyből, így nem Xabi Alonso fogja követni a távozás előtt álló Jürgen Kloppot a kispadon.