Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Ezért árt meg hamarabb a nőknek az alkohol, mint a férfiaknak

Ezért árt meg hamarabb a nőknek az alkohol, mint a férfiaknak

Ezért árt meg hamarabb a nőknek az alkohol, mint a férfiaknak
Fotó: unsplash | illusztráció

Azonos mennyiségű alkoholtól hamarabb becsípnek a hölgyek, de miért?

A Yale Egyetem kutatói a férfiak és a nők közötti, régóta ismert különbségre keresték a magyarázatot, miszerint a hölgyeknek kevesebb alkohol is megárthat, most tudományos választ adtak a kérdésre.

Az egyik legfontosabb tényező a test víztartalma. Az alkohol vízben oldódik, és mivel a nők teste kevesebb vizet tartalmaz, viszont több testzsírt, az elfogyasztott alkohol kisebb folyadékmennyiségben oszlik el. Ez magasabb véralkoholszinthez vezet, mint egy hasonló testsúlyú és életkorú férfi esetében, aki ugyanannyit ivott.

A másik fontos különbség az anyagcserében rejlik. A nők szervezete jóval kevesebbet termel az alkohol lebontásáért felelős alkohol-dehidrogenáz enzimből – egyes tanulmányok szerint akár 40%-kal kevesebbet, mint a férfiak esetében. Így több alkohol kerül közvetlenül a véráramba, mielőtt a szervezet lebontaná azt.

Ez a biológiai különbség magasabb egészségügyi kockázatokat is rejt. Kutatások kimutatták, hogy a a férfiakhoz hasonló alkoholmennyiséget fogyasztó nők körében gyakoribb a májkárosodás, a szívbetegségek, egyes daganatok, valamint a kognitív hanyatlás is.

Ezen kívül megnövekszik a hormonális zavarok, mentális problémák és a terhességgel összefüggő komplikációk kockázata is – ezek kockázata pedig már alacsony fogyasztásnál is megjelenik – írja a BGR.

Mivel a nők alkoholfogyasztása világszerte növekszik, különösen a pandémia óta, az orvosok szerint elengedhetetlen a tájékoztatás. A szakértők azt javasolják, hogy a nők egy italnál ne fogyasszanak többet, a férfiak esetében ez az irányelv két egység.