Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,12 Ft
Euró
395,04 Ft
Font
461,90 Ft
Bitcoin
70,802 $

Ismert újságírókat és aktivistákat tartóztattak le a választások előtt Algériában

Az Amnesty International figyelmeztetést adott ki, hogy Algéria újabb lépést tett a totalitarizmus útján azáltal, hogy súlyos leszámolásba kezdtek az ellenvéleményekkel szemben.

Kormányellenes tüntetők Algírban 2021. február 26-án. Egy évvel az Abel-Azíz Buteflika elnök bukását kiváltó tüntetéseknek a koronavírus-járvány miatti szüneteltetése után a rendszert bíráló Hirak (Mozgalom) híveinek ezrei tértek vissza az utcákra. MTI/EPA/STR
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

A szombati nap folyamán az első törvényhozási választásokat tartják Algériában azóta, hogy a korábbi elnök, Abdelaziz Bouteflika távozott az ország éléről 2019-ben, az ellene kialakult tömeges tüntetések hatására.

A tömeg akkor az ellen mozdult meg eredetileg, hogy Bouteflika újra akart indulni az elnöki pozícióért, ám a demonstrációk gyorsan átalakultak rendszerellenes és reformokat követelő tüntetésekké – idézte fel az Al Jazeera. Soron kívül Hajdú Péter: sajnálom, hogy Varga Judit magánéletéből szappanopera lett

Az azóta először megrendezésre kerülő választásokat azonban beárnyékolja, hogy két ismert újságírót és egy szintén ismert ellenzéki aktivistát is letartóztattak, mindössze néhány nappal a választás megrendezése előtt.

Az Amnesty International ennek kapcsán pénteken közleményt is adott ki, melyben kifejezték ellenszenvüket az ellenzéki figurák letartóztatása kapcsán. Mint fogalmaztak, ezek „ijesztő eszkalációra” utaló bizonyítékok, hogy az algériai hatóságok leszámolnak az ellenhangokkal.

Köztük is felháborítónak számít Karim Tabbou letartóztatása, aki a demokráciapárti Hirak mozgalom egyik vezető figurája. Tabbou már nem először kerül a hatóságok kereszttüzébe, még 2019 szeptembere és 2020 júliusa között börtönbe is zárták.

Novemberben egy algériai bíróság egy év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte az aktivistát, amiért szerintük „erőszakra buzdított” és „rontotta a katonaságról kialakult közképet”. Tabbou fellebbezett a döntés ellen, várhatóan jövő héten hoznak döntést ügyében.

A két újságíró „bűne” pedig elsősorban az volt, hogy műsoraikban platformot adtak különböző, demokráciapárti ellenzéki politikusoknak. Egyiküket például az algériai kommunikációs miniszter azzal vádolt meg, hogy olyan információkat terjeszt, melyek „károsak a nemzeti egységre”.

Az Amnesty szerint azonban egyértelmű, hogy a letartóztatások mögött az áll, hogy mindhárom személy összefüggésbe hozható a Hirak mozgalommal. Ezek súlyos emberi jogi jogsértések, a szervezet pedig arra szólította fel a hatóságokat, hogy engedjék szabadon a letartóztatottakat.

Abdelmadjid Tebboune, Algéria jelenlegi elnöke egyébként azért írta ki mostanra a választásokat, mert elmondása szerint a korrupcióval szembeni fellépésének és egy „új Algéria” építésének a része. Az ellenzéki politikusok azonban bojkottra hívtak fel, mivel egyre súlyosabb leszámolásokat tartanak a hatóságok az ellenzékiekkel és a tüntetőkkel szemben.