Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
370,02 Ft
Euró
394,28 Ft
Font
457,80 Ft
Bitcoin
64,373 $

Szinte az összes koronavírus elleni gyógyszert felvásárolta az USA

Hatalmas a versenyfutás a koronavírus elleni gyógymódok területén, és minden egyes részeredményt ujjongva tud fogadni a nemzetközi közösség, legyen szó gyógyszerről vagy potenciális vakcináról.

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Hatalmas a versenyfutás a koronavírus elleni gyógymódok területén, és minden egyes részeredményt ujjongva tud fogadni a nemzetközi közösség, legyen szó gyógyszerről vagy potenciális vakcináról.

Azt követően, hogy nyilvánosságra került az az információ, mely szerint az Egyesült Államok felvásárolta a COVID-19 betegek számára potenciálisan életmentő Remdesivir készletinek 92%-át, az európai média heves kritikákkal illette a vezetést, és „elfogadhatatlannak” nevezte az amerikaiak magatartását a globális vészhelyzet közepette. Soron kívül Kizuhant az ötödik emeletről egy kisgyermek Csepelen

Számos európai médium idézte a francia székhelyű Sanofi gyógyszeripari óriás elnökének szavait, aki úgy fogalmazott korábban, hogy az Egyesült Államok szinte biztosan prioritást fog élvezni egy sikeres védőoltás esetén, mert arra fognak hivatkozni, hogy ők fektették bele a legtöbb emberi és pénzügyi erőforrást a kutatásokba.

A sajtó reakciója ellenére viszont számos európai ország kormánya reagált, hogy ők maguk nem esnek kétségbe, mivel van elég Remdesivir-készletük, hogy kezeljék az összes rászoruló beteget. Többek között Spanyolország, Nagy-Britannia és Németország is jelezte, hogy nekik ezzel már nem lesz problémája.

A német egészségügyi minisztérium egyik szóvivője a Sputniknak úgy fogalmazott, hogy a „német kormány még időben biztosította a Remdesivir-készleteket”, és az elkövetkezendő néhány hónapra van elegendő kórházi tartalékuk. Ezen felül a Gilead több országban, mint India, Pakisztán és Egyiptom, ingyenes licencet biztosította a gyógyszer helyi előállítására.

Az EU jóváhagyta, de rendelni már nem tud belőle?

Ha esetleg még nem hallott volna valaki róla, a Remdesivir a Gilead Sciences által előállított gyógyszer, amely bizonyítottan enyhíti a súlyos koronavírus-fertőzöttek betegségét, és potenciálisan a halálos kimeneteltől menti meg őket.

A Remdesivir volt az első olyan gyógyszer, amit az Európai Unió Gyógyszerügyi Ügynökség jóváhagyott a COVID-19 betegek kezelésére. Az Európai Bizottság már fel is vette a kapcsolatot a Gilead Sciences illetékeseivel, hogy megfelelő mennyiségű adagnyi gyógyszert tudjanak rendelni a rászoruló koronavírus-fertőzöttek számára.

A csavar viszont itt jön, ugyanis egy botrány van kibontakozóban ennek kapcsán: az Egyesült Államok állítólag közel az összes Remdesivir tartalékot felvásárolta a következő három hónapra, ebből kifolyólag igencsak erősen bekorlátozza a gyógyszer hozzáférhetőségét az öreg kontinens országainak számára.

Annak ellenére, hogy június végéig 140 000 adag Remdesivirt adtak el, az Egyesült Államok állítólag körülbelül 500 000 adagnyival vásárolt be, ami a gyógyszer három hónapos készletének nagyjából 90%-át teszi ki. A Gilead Sciences vezérigazgatója ugyanakkor még korábban hangsúlyozta, hogy minden ország számára egyenlő mértékben hozzáférhető lesz a gyógyszer.

„Hogy mindenkinek széleskörű és egyenlő mértékű hozzáférése legyen a globális szükséglet ideje alatt, a fejlett országok kormányainak 390 dollár per fiola áron határoztuk meg a gyógyszer árát, így egy ötnapos kezelés, mely rendre hat fiolát vesz igénybe, 2340 dollár lesz betegenként”.

mondták a közleményben.

A Sputnik megkeresésére a Gilead sajtóosztálya nem volt hajlandó válaszolni arra vonatkozóan, hogy van-e esetleg prioritást élvező ország a készletek tekintetében, vagy milyen befolyást gyakorol rájuk a lobbitevékenység. Annyit viszont megerősítettek, hogy számos fejlődő ország számára – mint India, vagy Egyiptom – alacsonyabb áron fogják adni a gyógyszert.

https://liner.hu/bearaztak-a-sikeres-koronavirus-elleni-gyogyszert-184327/