Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
371,32 Ft
Euró
394,25 Ft
Font
461,76 Ft
Bitcoin
62,562 $

Aki kapja, marja: egészen 2024-ig hiánycikk lesz a koronavírus-vakcina

Akár négy vagy öt évig is eltarthat, amíg a világon mindenki számára elérhetővé válik a pandémia megfékezéséhez elengedhetetlenül szükséges COVID-19 fertőzés elleni védőoltás.

Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Akár négy vagy öt évig is eltarthat, amíg a világon mindenki számára elérhetővé válik a pandémia megfékezéséhez elengedhetetlenül szükséges COVID-19 fertőzés elleni védőoltás.

A Financial Times legújabb publikációjából kiderült, annak ellenére, hogy a gyógyszeripari vállalatok kutatói éjt nappallá téve azon fáradoznak, hogy egy biztonságos és hatékony vakcinát fejlesszenek ki még idén év végére a ragályos kórokozó ellen, nem éppen a minőséggel, hanem a mennyiséggel lesznek komoly problémák. Soron kívül Magasabb fokozatra emelték a terrorkészültséget Magyarországon

Az indiai Szérum Intézet ügyvezető igazgatója, Adar Poonawalla az újságnak úgy nyilatkozott,

„Legalább négy vagy öt év kell ahhoz, hogy a Földön mindenki megkaphassa a vakcinát.”

A disztribúciós és elérhetőségi gondokon kívül valószínűleg szükség lesz egy második, megerősítő oltásra is – pontosan úgy, mint például kanyaró vagy rotavírus elleni vakcinák esetében. Mindez azt jelentené, hogy globálisan 15 milliárd adag ellenanyagot kellene igénybe venni.

„Tudom, hogy mindenki optimistán szeretne hozzáállni a helyzethez, de én még egyetlen szakembert sem hallottam, aki eljutott volna erre a szintre.”

figyelmeztetett Poonawalla.

A politikusok és magas rangú döntéshozók természetesen nem szeretnék az ördögöt a falra festeni, ezért azt hangoztatják, hogy már idén év végén forgalomba kerülhetnek a COVID-19 elleni védőoltások.

Júliusban az Egyesült Államok elismert epidemiológus professzora, Anthony Fauci a Fehér Házban tartott beszédében azt mondta, óvatosan optimista az oltóanyag kapcsán, egyúttal hozzátette, késő ősszel vagy tél elején már az orvosok rendelkezésére állhat a készítmény.

De mi a helyzet a szegényebb sorsú fejlődő országokkal? Poonawalla a világ legnagyobb volumenű vakcinagyáráért felel, az indiai Szérum Intézetben ugyanis évente 1,5 milliárd adag védőoltást készítenek, melyeket 170 országba szállítanak el, ezért a véleményére mindenképpen adnunk kell.

Az AstraZenecával kötött megállapodásuk értelmében az Oxfordi Egyetem által fejlesztett koronavírus-vakcinát a Szérum Intézet 68 országba dózisonként 3 amerikai dollárért exportálhatja, de nem kizárt, hogy az államok listáját a közeljövőben 92-re bővíthetik majd.

Habár mindez nem fogja megoldani azonnal a fejlődő országok jelenlegi COVID-19 járvánnyal kapcsolatos állapotát, segíthet abban, hogy komoly előrelépéseket tegyenek a vírus terjedésének megakadályozásában.

Egy 75%-ban hatékony ellenszerrel tökéletesen meggátolhatnák a fertőzés további burjánzását, azonban véglegesen nem tudnának megálljt parancsolni a koronavírusnak, ezért az influenzához hasonlóan szezonálisan visszatérhetne.

Terrortámadásnak minősítették az esti késes támadást Ausztráliában, 15 éves az elkövető

Terrortámadásnak minősítette a kormány a tegnap esti templomi késelést, ami lehetővé teszi a rendőrség számára, hogy rendkívüli jogköröket alkalmazzon a nyomozás ideje alatt.