Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,89 Ft
Euró
392,65 Ft
Font
457,82 Ft
Bitcoin
64,803 $

A populizmus és a jobboldali média a koronavírusról alkotott összeesküvés-elméletek forrása

Az Egyesült Államokban futótűzként terjedő Covid-19 összeesküvés-elméletek forrását vizsgáló kutatók szerint elsősorban a populizmus és a jobboldali média a felelős a konteókért.

Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

A Research&Politics című folyóiratban nemrég megjelent tanulmány arra kínál bizonyítékot, hogy a populista hozzáállás és a Covid-19-el kapcsolatos összeesküvés-elméletek szoros összefüggésben állnak az Egyesült Államokban. Az eredmények azt indikálják, hogy a populizmus sokkal nagyobb szerepet játszik a konteókban, mint a politikai hovatartozás.

Politológusok és szociológusok tömegei a járványhelyzet kirobbanásának korai időszaka óta próbálják megérteni a koronavírussal kapcsolatos viselkedésminták és hozzáállás dinamikáját. A munkát elsősorban – érthető okokból – leginkább a politikai pártállások mentén végzik, hiszen az életnek ezen területe nagymértékben hozzájárul a társadalmi identitáshoz.  Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Dominik A. Stecula, a tanulmány egyik szerzője elmondta, hogy szerzőtársával, Mark Pickuppal egy másik fontos szemszögből is vizsgálták az említett tendenciákat, amely a klasszikus bal-jobb szakadás, vagy az amerikai politikai színtéren demokrata-republikánus szakadásnál mélyebben gyökerezik. 

Egyre több munka jelenik meg az anti-intellektualizmus amerikaiakra gyakorolt hatásairól és szélesebb körben a világszerte felbukkanó populista vezetőkről, mint amelyet Magyarországon, Lengyelországban, Brazíliában vagy éppen Donald Trump Amerikájában láthatunk

– mondta el Stecula.

A populizmus, mint koncepció azért fontos, mert közvetlenül kapcsolódik az olyan dolgokhoz, mint a Covid-19, mivel a tudományhoz és az elithez való hozzáállást befolyásolja. A populizmus alapvetően egy olyan széles körben értelmezhető világnézet, amely a “becsületes közemberek” és “az elit” között szakadékot ás

– magyarázta a szerző. 

A PsyPost összefoglalója szerint Stecula és Pickup valamivel több mint ezer felnőtt amerikai bevonásával végzett kérdőíves kutatást a koronavírus-járvány egyesült államokbeli kitörésének korai fázisaiban. A résztvevők közel fele erősen egyetértett azzal az állítással, hogy “a kínai kormány fejlesztette ki a koronavírust, hogy biofegyverként használják fel” és 38%-uk egyetértett azzal, hogy “létezik a koronavírus ellen védőoltás, ám az egyes országok kormányai és a gyógyszergyártó cégek nem teszik majd elérhetővé a lakosság számára”. 

Miután elvégezték a politikai nézetek, a rassz, a műveltség, a nemek, a kereset és egyéb faktorok és változok meghatározást és az adatok elemzését, arra jutottak, hogy a populista hozzáállás erős előjele annak, hogy ki az, aki fogékony a Covid-19 összeesküvés-elméletekre, ráadásul nagyjából azonos a megoszlás az említettek tekintetében a demokraták és a republikánusok között.

A tanulmányban a populizmusnak két különböző, kulcsfontosságú dimenzióját azonosították: az anti-elit és az anti-intellektuális dimenziót. A magukat republikánusnak vallók inkább anti-intellektuálisak, a demokraták viszont elitellenesebbek a vizsgálati eredmények szerint. Azt is hozzátették, hogy a populista konzervatív médiát (pl. Fox News) nem kizárólag a jobboldaliak, hanem a demokraták is fogyasztják, így rájuk is hatással vannak az általuk generált hamis információk, összeesküvés-elméletek és álhírek. 

Arra jutottunk, hogy ezek az összeesküvés-elméletek nem veszélytelenek és valódi következménnyel járnak: azok, akik elhitték a Coviddal kapcsolatos konteókat, kevésbé követték az egészségügyi hatóságok által javasolt és előírt szabályokat, mint a közösségi távolságtartás és a maszkviselés

– emelte ki Stecula.

A tanulmány megerősíti a politikatudományok azon felfogását, hogy a populizmus egy “harmadik oldalként” van jelen a spektrumon, mely más ideológiákra kapcsolódik rá, hiszen a populizmus mint általános hozzáállás nem rendelkezik összefüggő állításokkal és válaszokkal politikai kérdésekben. 

Stecula és Pickup eredményei ráadásul az European Journal of Public Health folyóiratban megjelent tanulmánnyal is összhangban vannak, mely arra jutott, hogy azon országok lakossága, melynek populista kormánya van, hajlamos elutasítani a védőoltásokat, mint nem hatásos és nem fontos eszközöket a járvány ellen.