Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,81 Ft
Euró
394,40 Ft
Font
460,34 Ft
Bitcoin
65,079 $

A mianmari jáde-kereskedelem a junta „csúszópénzévé” vált

Mianmar több milliárd dolláros jádebányái a katonai elnyomás „csúszópénzévé” válhatnak – közölte kedden a Global Witness, és arra szólította fel a fogyasztókat, hogy bojkottálják a puccs alatt álló országból származó jáde és drágakövek vásárlását.

Fotó: Flickr/Binder.donedat
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

Az országban azóta van konfliktus, hogy a hadsereg megbuktatta Aung Szan Szú Kji kormányát, és a helyi megfigyelő csoport szerint több mint 880-an haltak meg a junta által a másként gondolkodók ellen indított erőszakos fellépés során. Mianmar a világ egyik legnagyobb jáde-forrásai közé tartozik, és az iparágat nagyrészt a szomszédos Kínából érkező, az áttetsző zöld drágakő iránti kielégíthetetlen kereslet hajtja.

Az északi Kachin államban található bányák titokzatosságba burkolóznak, de hozzájárulnak a fegyveres etnikai csoportok és a hadsereg közötti, évtizedek óta tartó polgárháború mindkét oldal finanszírozásához. Most, hogy a hadsereg átvette az engedélyezés ellenőrzését, az iparág azzal a veszéllyel fenyeget, hogy „csúszópénzek központjává és pártfogás forrásává válik” a junta számára, amely igyekszik biztosítani a hatalmát – áll a Global Witness nemzetközi megfigyelőszervezet kedden közzétett jelentésében. Soron kívül Novák Katalin nem igényelt magának lakást a lemondása után

„A hadsereg befolyása a jáde-iparra olyan erős, hogy szinte lehetetlen lenne jádét vásárolni anélkül, hogy a tábornokok és szövetségeseik ne kapnának utána pénzt”

– mondta Keel Dietz, a civil szervezet mianmari politikai tanácsadója.

A csoport szankciókat sürgetett az országban bányászott összes jáde és drágakő behozatalának betiltására, valamint arra, hogy a vállalatok és a fogyasztók „kerüljék a Mianmarból származó jáde és drágakövek vásárlását”. A nyereségből ugyanis nagyon kevés jut az államkasszába, a legtöbb kiváló minőségű jádét pedig a határon át Kínába csempészik. A puccs előtt a Kachin államban található Hpakantban bányászott jáde 70-90 százalékát átcsempészték a határon, „anélkül, hogy valaha is bekerült volna a mianmari hivatalos rendszerbe” – mutatott rá a Global Witness.

„Kínának, mint a jáde iránti kereslet fő mozgatórugójának, kulcsszerepe van abban is, hogy kezelje a kereskedelemhez kapcsolódó korrupcióban és konfliktusokban játszott szerepét”

– tették hozzá.

A puccs a harcok kirobbanását is kiváltotta Kachin államban a több évtizedes felkelést folytató Kachin Független Hadsereg és a mianmari hadsereg között, miután májusban a hadsereg légicsapásokat indított a csoport ellen, amely később az AFP-nek azt mondta, hogy az ország északi részén heves összecsapások során lelőtt egy helikoptert. A puccs gyakorlatilag eltiporta a Szú Kji kormánya által elindított veszélyes és szabályozatlan iparág reformjának minden esélyét.

Évente illegális munkások ezrei utaznak Kachin államba, hogy bevásárolják magukat a hatalmas külszíni bányákba, miután az államilag jóváhagyott vállalatok ásói távoznak. Elemzők szerint a folyamat végén maffiák végzik a kizsákmányolásukat, amelyekből a bűnözők és különböző fegyveres csoportok profitálnak.