Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,85 Ft
Euró
394,53 Ft
Font
460,72 Ft
Bitcoin
65,088 $

A marsi mikroorganizmusok óriási járványokat idézhetnek elő a Földön

A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a vörös bolygóra tervezett emberi missziók során begyűjtött minták potenciális veszélyeket rejthetnek magukban.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a vörös bolygóra tervezett emberi missziók során begyűjtött minták potenciális veszélyeket rejthetnek magukban.

A dél-afrikai származású amerikai üzletember, Elon Musk 2024-ben szeretne embereket juttatni a Marsra a NASA-val egyetemben. Az expedícióval nem titkoltan az a céljuk, hogy az ottani kőzetekből a lehető legtöbbet gyűjtsék be, hogy azokat később analizálni lehessen a Földön. Soron kívül Novák Katalin nem igényelt magának lakást a lemondása után

Néhány csillagász azonban óva inti a jövő űrhajósait és kutatóit attól, hogy mindenféle óvintézkedések nélkül essenek neki a laboratóriumi vizsgálatoknak. Dr. Barry Digregorio, a Buckinghami Egyetem Asztrobiológiai Karának professzora úgy gondolja, a marsi mintákat jobb lenne a Földön kívül, esetlegesen egy holdbázison vizsgálni, mivel olyan azonosítatlan mikróbák lehetnek a felületükön, amelyek akár a jelenlegi pandémián túlmutató járványt is előidézhetnek.

A szakember a Daily Star megkeresésére elmondta,

„A NASA-nál még csak fel sem vetődött, hogy a Marsról hazahozott mintákon mikroorganizmusok is lehetnek, melyek teljesen megváltoztathatnák a földi ökoszisztémát. Ha hasonló aminosavakkal rendelkeznek, mint ami a mi általunk meghatározott élethez szükségesek, akkor könnyen fertőzőképessé válhatnak.”

Digregorio hozzátette, hogy nem feltétlenül kellene egyenesen a Földre visszahozni a kőzeteket:

„Akár egy bioizolációban létrehozott kutatóállomáson is folyhatnának a kísérletezések, mondjuk a Holdon, még mielőtt a Földre szállítanák a mintákat.”

Dr. Gilbert Levin, a NASA 1976-as Viking-programjának mérnöke egyetértett kollégájával és megjegyezte, eddig minden jel arra utal, hogy a vörös bolygón baktériumszerű mikroorganizmusok élhetnek, bár a róluk szóló hivatalos információkat az amerikai űrhivatal egyelőre eltussolja.

„Nagy esély van rá, hogy a Marson léteznek mikróbák, és a földi körülményeket ugyanúgy átvészelnék, ezáltal a számunkra ismeretlen patogén élőlények elpusztíthatnák a környezetünket. A koronavírus-járvány csak egy könnyed példája annak, mi történhetne ilyen esetben”, mondta Levin.

A NASA július 17-én indítja el a nagyszabású Mars Exploration projektjét, amellyel a vörös planéta geológiai struktúráit és a lehetséges élet nyomait kívánják felderíteni. A Mars 2020 Preservance névre keresztelt űrjárót a United Launch Alliance Atlas V 541 rakétával fogják az univerzumba juttatni a floridai Cape Canaveral Kilövőállomásról.

Mindemellett Elon Musk privát vállalata, a SpaceX 2022-ben egy rakományhordozó rakétát tervez a Marsra lőni, később pedig – leghamarabb 2024-ben – emberek léphetnek a bolygó felszínére.

Kapcsolódó hír:

https://liner.hu/erdekes-informaciok-derultek-ki-a-bennu-aszteroidarol/

Blinken: az USA nem vett részt az Irán elleni támadásokban, és nem támogatja a rafahi műveletet

Az amerikai külügyminiszter újságírói kérdésre leszögezte, az Egyesült Államok nem vett részt az Irán elleni izraeli támadásban, és Izrael rafahi hadműveletét sem támogatja.