Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
368,09 Ft
Euró
393,54 Ft
Font
457,91 Ft
Bitcoin
66,070 $

„A legjobbat reméljük, de mindig a legrosszabbra készülünk”

Miklovich János ezredes egy nagyon érdekes interjút adott a Magyar Honvédség hivatalos honlapjának a koronavírus elleni védekezésről, melyből a magyar hadsereg is kiveszi a részét.

Belföld

A T-800-as

Szerkesztő

Miklovich János ezredes egy nagyon érdekes interjút adott a Magyar Honvédség hivatalos honlapjának a koronavírus elleni védekezésről, melyből a magyar hadsereg is kiveszi a részét.

A vírus elleni védekezés kezdeteit felidézve Miklovich János ezredes elmondta: már a március 12-én kihirdetett rendkívüli veszélyhelyzetet megelőző napokban felmérte a zászlóalj bevethető létszámát, a szakanyagok mennyiségét, egyszersmind az alakulat képességeit. Igaz, akkor még azt gondolta, hogy csak személygépjárművek, buszok és vezetőik fertőtlenítésére kell majd felkészülniük. Aztán hírét vették a Pesti úti idősek otthonában terjedő fertőzésnek, és április 11-én – az országos tisztifőorvos utasítása szerint – már fel is vonultak a területre, hogy fertőtlenítsék az intézményt – olvasható a honvedelem.hu hasábjain. Soron kívül A Ferencváros edzője kemény elődöntőre számít a Nyíregyháza ellen

Ezzel kezdődött az a feladatuk, amely során – május második feléig – a zászlóalj katonái összesen 903 szociális otthonban hajtottak végre vegyivédelmi mentesítést. Mint az ezredes fogalmazott, nagy segítséget jelentett számukra a tavaszi időszakban, hogy a Magyar Honvédség önkéntes tartalékosai is nagy létszámban csatlakoztak az idősotthonokban végzett munkálatokhoz és teljesítettek kiválóan. A nyári időszakban volt lehetőségük egy kicsit pihenni és felkészülni az őszre, hiszen – mint azt Miklovich ezredes hozzátette – számítottak arra, hogy az iskolakezdéssel a vírus is új lendületet vesz.

„Miközben az idősotthonok fertőtlenítése sem a nyári hónapokban, sem pedig szeptemberben nem állt le, már az első iskolai hetek tapasztalatai is azt mutatták, hogy rövidesen az oktatási intézmények is sorra kerülnek” – fogalmazott a vegyivédelmi zászlóalj parancsnoka. Az őszi szünet kezdetével – kihasználva, hogy az épületek üresen álltak – összesen 59 tanintézmény fertőtlenítésére kérték fel a Magyar Honvédséget.

„E feladat tervezését teljes egészében a zászlóalj végezte, s a tényleges munkálatok zömét is a mi katonáink hajtották végre. Egy idő után beláttuk: a nagy mennyiség és a 10 napos határidő miatt be kell vonnunk más alakulatok alegységeit is” – tette hozzá. A fertőtlenítésre kijelölt intézményeket azok területe szerint osztották el az alakulatok között: az 5400 négyzetméter alatti iskolákat a feladatba utólagosan bevont erők, az ennél nagyobb alapterületű oktatási intézményeket pedig a zászlóalj fertőtlenítette.

Szemben az idősotthonokkal, az iskolák annyi könnyebbséget jelentettek, hogy a végrehajtás ideje alatt senki sem tartózkodott az épületekben – tudtuk meg Miklovich János ezredestől. A szociális intézményekben ugyanis a fertőtlenítés megkezdése előtt gondoskodni kellett a lakók biztonságáról, elhelyezéséről és arról, hogy a lehető legkevesebb kényelmetlenséget okozzák számukra.

Az intézményeket közel 400 munkaóra alatt fertőtlenítette a Magyar Honvédség az őszi szünetben. A feladatban 109 katona vett részt, akik közül 45-en a zászlóaljnál szolgálnak. Ezzel kapcsolatban a parancsnok megjegyezte: a vegyivédelmi mentesítés nem része a katonák alapképességének. Bár az alapkiképzésen érintik a szakterület bizonyos részeit, az iskolák és idősotthonok fertőtlenítésével kapcsolatos „össztudás” még a zászlóalj katonái számára is kihívást jelentett. Magyarázatként elmondta: a katonai vegyivédelmi mentesítés klasszikusan az alegységek szabadtérre történő kitelepülése mellett történik, amely során rendszerint egy alakulat gép- és harcjárműveinek, illetve katonáinak fertőtlenítését végzik el.

Eddig több mint 1 100 magyar katona lett koronavírus-beteg

A mostani feladatok során azonban épp az ellenkezője figyelhető meg: civil épületek külső-belső mentesítése, sokszor bonyolult elrendezésű épületegyüttesekben. Mindezt nehezíti, ha a fertőtlenítendő helyiségek lakóit nem lehet, vagy csak rövid időre lehetséges máshol elhelyezni. Ráadásul a koronavírus-járvány okozta feladatok nem harci jellegű műveletek. Azok jelenlétében, azok otthonában, iskolájában és azokért a személyekért dolgoznak, akik védelmére mindannyian megesküdtek katonai pályájuk elején – folytatódik a Magyar Honvédség cikke, amit ezen a linken keresztül teljes egészében érhettek el.

Nagy Márton közölte, két hetet kapnak az üzemanyag-kereskedők

A nemzetgazdasági miniszter szerint a kormány úgy döntött, hogy felszólítja az üzemanyag-kereskedőket, hogy önkéntes alapon igazítsák az áraikat a régiós átlaghoz.