Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
368,44 Ft
Euró
393,56 Ft
Font
459,61 Ft
Bitcoin
61,357 $

A koronavírus nemcsak az egészségre, hanem a környezetre is negatívan hathat

Hongkongban, mint ahogyan a világ bármely más nagyvárosában is az egyik alapvető vedekezési felszerelés közé tartozik az arcmaszk. Eddig 131 koronavírusos megbetegedésből három volt halálos kimenetelű az ázsiai metropoliszban. Komoly környezeti problémák is adódtak ezen kívül: az óceán több ezer használt védőmaszkot sodort a partokra.

Greenbox

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Több aktivista is észlelte, hogy a helyi lakosok nem megfelelő módon dobják ki a védőfelszereléseiket. Ahelyett, hogy a kukában landolnának ezek a maszkok, az emberek inkább egyszerűen a tengerbe vagy a strandok partjaira hajítják őket, a vízben élő halak és egyéb élőlények táplálék gyanánt ezeket el is fogyaszthatják. Soron kívül Kiugrott a negyedikről egy 98 éves nyugdíjas a Nagykörúton

A Kínából érkező óceáni szemét már így is megnehezíti a környezetvédők dolgát, ezek az elhagyott védőmaszkok pedig csak tovább mélyítik a problémát. Akár különféle baktériumokat is terjeszthetnek, amelynek következtében a helyi állatvilágot sodorhatják komolyabb veszélybe.

„Az utóbbi hat-nyolc hétben óriási mennyiségben találtunk arcmaszkokat. Most már láthatjuk, milyen hatással van ez a környezetre.”

mondta Gary Stokes, az Oceans Asia alapítója.

A környezetvédelmi csoport vezetője több ezernyi védőmaszkot fedezett fel a Hongkonghoz közeli lakatlan szigeteken a Soko-öböl környékén, amelyeket egészen biztosan a koronavírus-járvány kitörése miatt használhattak a lakosok.

A jelenség mértéke idővel még jobban kicsúcsosodott. Stokes 70 darab elhagyott maszkott talált egy 100 méteres partszakaszon; miután egy héttel később újra kiment, már 30-cal többet gyűjtött be ugyanott.

Az Oceans Asia csoport a WWF Blue Oceans kezdeményezésén belül rendszeresen látogatja meg Ázsia különböző partjait és deríti fel a műanyag hulladékok által okozott szennyezések nagyságát. A maszkok is ebbe a kategóriába tartoznak, a többi törmelék között már túlnyomórészt velük találkoztak a környezetvédők.

Stokes-ék legfőképpen kórházakban használatos, valamint saját készítésű arcvédőket találtak – mindegyikükben viszont a közös az, hogy nem lebomló anyagokból állították őket elő, így a környezetre rendkívül károsak.

„A koronavírus-járvány kitörése óta a lakosság elővigyázatosságból sebészmaszkokat kezdett el használni, és ha hirtelen van egy hétmilliós populáció, amelyik naponta egy vagy két ilyen maszkot használ el, akkor a keletkező hulladék mennyisége hatalmas lesz.”

összegezte Stokes a helyzetet.

Egyelőre nincsenek hivatalosan alátámasztott adatok a szennyezettség mértékéről, azonban az Oceans Asia saját kutatása alapján az óceáni hulladék mértéke az eldobott maszkok által nagyobb lehet, mint azt elsőre gondoltuk.

Hongkong egy óriási metropolisz, ahol a műanyagszemét okozta szennyezés eddig is problémákat okozott, főleg miután 2017-ben Kína bevezette az ehhez kapcsolatos tiltásokat. A város korábban az újrahasznosítható hulladékának 90%-át Kínába exportálta, a rendelet hatására azonban ezt nem tudja már megtenni. Ma ebből 70%-ot nem reciklálnak, hanem szemétdombokon gyűjtenek.

A kidobott védőmaszkok esetén tehát már nemcsak Hongkongra kell gondolni – ez egy globális probléma előszobája.

A Real Madrid edzője elárulta, mit mondott neki Guardiola a BL-kiesés után

Pep Guardiola mondott pár szót Carlo Ancelottinak azt követően, hogy a Real Madrid kiejtette a Manchester Cityt a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében.