Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,59 Ft
Euró
392,27 Ft
Font
457,47 Ft
Bitcoin
64,882 $

A kannabisz egyes hatóanyagai hatékonynak tűnnek a koronavírus ellen

Fontos felfedezést tettek az Oregon Állami Egyetem tudósai, amely nagyon fontos lépést jelenthet a járványelleni harcban.

Fotó: Twenty20
Orvostudomány

Nagy Noel

Szerkesztő

A Journal of Natural Products nevű tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint a kannabisz egyes hatóanyagai képesek meggátolni, hogy a SARS-CoV-2 be tudjon lépni az emberi sejtekbe – idézte a Forbes.

A kutatók eredményei szerint két, a kenderfajtákban gyakran előforduló sav, a kannabigerolsav (CBGA) és a kannabidiolsav (CBDA) is képes kötést formálni a SARS-CoV-2 tüskefehérjéjével, amely fontos szerepet játszik a sejtekbe való bejutásban.

Azzal, hogy az említett savak kötésbe lépnek a tüskefehérjével, meg tudják gátolni, hogy a vírus be tudjon lépni a sejtekbe, ezzel pedig meg lehet előzni nem csak a megbetegedés, hanem a fertőzés kialakulását is.

Richard Van Breemen, a tanulmány szerzője szerint ezeknek a kannabinoidoknak, amelyek bizonyítottan biztonságosak az emberi fogyasztásra is, megvan a potenciáljuk, hogy meg tudják előzni a koronavírus-fertőzést.

Van Bremen hangsúlyozta azt is, hogy ezek a vegyületek nem összekeverendők a THC-val, amely a marihuánában is előforduló pszichoaktív összetevő, ez eltérő anyag, amely már régóta biztonságos az emberi szervezetre nézve.

A tanulmány szerzője ráadásul közölte azt is, hogy a CBDA és a CBGA nemcsak a vuhani vírustörzs, hanem az alfa és a béta ellen is eredményeket mutatott, így abban reménykednek, hogy a további kutatások során igazolódik, hogy a többi ellen is sikerül.

Van Bremen kiemelte, hogy bár további kutatások szükségesek, de ez a két hatóanyag akár tabletta formájában is biztonságosan adható a betegeknek, ami pedig egy egészen új frontot nyithat a járvány elleni harcban.

Kérdéses azonban, hogy a gyógyszergyárak, illetve a hatóságok mennyire figyelnek fel e tanulmány eredményeire, vitathatatlanul eldöntött tudományos konszenzusnak tűnik ugyanis, hogy ezt a járványt csak vakcinákkal lehet felszámolni, hiába a számos ígéretes gyógyszereredmény.

Ráadásul a koronavírus elleni gyógyszerek fejlesztésére, vagy jelenlévő gyógyszerek COVID elleni felhasználására jóval kevesebb hangsúlyt fektetnek, mint a vakcinák fejlesztésére. Van Bremen tanulmánya viszont alátámasztja, hogy van helye az ilyen jellegű kutatásoknak.