Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,76 Ft
Euró
395,49 Ft
Font
462,62 Ft
Bitcoin
70,718 $

A Hold sötét oldalát vizsgálhatja a NASA az új űrszondával

A NASA a Nemzeti Rádióasztronómiai Obszervatóriummal (NRAO) közösen a Hold sötét oldalára fog indítani egy felderítőegységet, amellyel az univerzum keletkezésének első napjait kívánják górcső alá venni.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A NASA a Nemzeti Rádióasztronómiai Obszervatóriummal (NRAO) közösen a Hold sötét oldalára fog indítani egy felderítőegységet, amellyel az univerzum keletkezésének első napjait kívánják górcső alá venni.

A DAPPER névre keresztelt űrszonda segítségével a világegyetem sötét korszakából származó rádiójeleket vizsgálhatják, amelyek az ősrobbanás után 300 ezer évvel jöttek létre, amikor még sem csillagok, sem galaxisok fényei nem ragyogták be az univerzumot – számolt be róla a Phys.org tudományos hírportál. Soron kívül Hajdú Péter: sajnálom, hogy Varga Judit magánéletéből szappanopera lett

Ha sikeresen rátalál ezekre a jelekre a DAPPER, azzal az asztronómusok teljesen új megvilágítás alá helyezhetik a csillagok születésével kapcsolatos elméleteket.

Sajnos minden ilyen ősi rádióhullámot nagyon nehéz érzékelni, mivel rendkívül gyengék, ezért a DAPPER-nek egészen a Hold sötét oldaláig kell utaznia ahhoz, hogy blokkolni tudják a Földről származó sugárzásokat.

Az NRAO vezető kutatómérnöke, Richard Bradley a sajtóközleményben elmondta,

„Egyetlen földi rádióteleszkóppal sem lehet pontosan megmérni és megerősíteni ezeket a korai univerzumból érkező nagyon érzékeny és gyenge neutrális hidrogénjeleket, mivel annyi más sugárzás van a környéken, amelyek ezeknél sokkal élénkebbek.”

Még rengeteg idő szükséges ahhoz, hogy az űrszondát elkészítsék és megalkossák, ezért még jó pár évig biztosan el fog tartani, mire kilőhetik az egységet a világűrbe. Nem véletlen a csúszás, hiszen a NASA jelenleg az Artemis-programra fókuszál, amellyel 2024-ben ismét embert küldhetnek a Hold felszínére.

„A DAPPER hozzájárulhat a NASA Artemis-missziójának sikerességéhez, ezáltal villámgyors fejlődést érhetünk el az űrteleszkópos asztronómiai kutatások terén a korábbi évtizedekhez képest.”

tette hozzá az NRAO igazgatója, Tony Beasley.