Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kiakadtak a britek az Emberi Jogok Európai Bíróságára a ruandai menekültjárat miatt

Az Emberi Jogok Európai Bírósága az utolsó pillanatban állította le az Egyesült Királyság tervét, nem indulhatott el a ruandai menekültjárat, amely valószínűleg amúgy is nagyjából üres lett volna. 

...svg content...Fotó: Twenty20
Európa
Author image

Takács Petra

Szerkesztő

Az Egyesült Királyság egyre nehezebben birkózik meg a menekülthullámmal, csak az idén több mint 10 ezer illegális bevándorló indult a francia partokról Nagy-Britanniába, akiket a La Manche csatorna brit felségvizein a brit parti őrség kénytelen összeszedni és a szárazföldre vinni. 

Ezért a britek kitalálták, hogy Ruandába telepítik őket: szerződést kötöttek az országgal, hogy egy ottani komplexumban lesznek elszállásolva, amíg feldolgozzák a menekültkérelmüket.  Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Az előzetes hírek szerint azonban szinte senki nem akarta ezt a kényszerű megoldást választani, a járat pedig majdnem üresen indult volna el, végül fel sem tudott szállni az Emberi Jogok Európai Bíróságának köszönhetően. Ugyanis másfél órával a tervezett felszállás előtt léptek, és a földön tartották a gépet, amely mindössze hét menekültet szállított volna. 

Mindez azonban egyáltalán nem tetszett Boris Johnsonnak és a belügyminiszterének, akiknek a menekültpolitikáját egyébként is sok támadás éri, és a kormányfő azonnal belengette, hogy kilépteti országát az Emberi Jogok Európai Egyezményéből, emellett Emellett azzal vádolta meg az ügyvédeket, hogy „kihasználják a menekülteket” és „az embercsempészeket segítik”.

A konzervatív képviselők eddig sem támogatták az egyezményt, mondván, hogy az korlátozná a szabadkereskedelmi egyezmények megkötését a kétes emberi jogi gyakorlatot követő államokkal, és azonnal a kilépést kezdték szorgalmazni. 

Priti Patel belügyminiszter, aki maga is indiai bevándorlók gyermeke, közölte: nem hátrálnak, és kitartanak amellett, hogy „ellenőrizzük nemzetünk határait”. A ruandai kormány pedig kijelentette, hogy ők továbbra is készek teljesíteni azt, amit a szerződésben vállaltak, és fogadni a britektől érkezőket. 

Az Infostart arról számolt be, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága egy vélhetően hazájában megkínzott, 54 éves iraki menedékkérő ügye miatt tiltotta meg a chartergép felszállását, és közölték, hogy a testület nem látja garantálva, hogy Ruandában fair módon tudnák elbírálni a kérelmezők ügyét.

A Daily Telegraph arról írt, hogy a szankciók ellenére a testületben szeptember közepéig még dolgozott egy orosz bíró, és hozzátették, hogy a bíróság nem hajlandó közölni, mely bírók tárgyalták az ügyet. A lap megfogalmazása szerint olyan „megkérdőjelezhető emberi jogi gyakorlattal rendelkező országok bírái is megtalálhatók a 47 jogász között, mint Magyarország és Azerbajdzsán”.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.